SON DAKİKA

BIST100
94.348
0,00%
DOLAR
6,3296
0,25%
EURO
7,4074
0,35%
ALTIN
243,82
3,01%

Rusya ile tarımsal ihracat hız kazanacak

Rusya ile tarımsal ihracat hız kazanacak
Bu haber 27 Ekim 2016 - 8:43 'de eklendi ve 267 kez görüntülendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gelecek dönemde Rusya ile beklenenin üzerinde tarımsal ihracat gerçekleştirmeyi umduklarını söyledi.

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan krizin tarıma yönelik etkisiyle ilgili açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, dolaylı olarak Türk tarımını da etkilediğini belirtti.

Rusya’nın Türkiye’den aldığı ürünleri, başka piyasalardan temin etmesinin kolay olmadığını vurgulayan Faruk Çelik, ürünlerin bir şekilde Rusya’ya başka kanallardan taşındığını hatırlattı.

Faruk Çelik, “Ama bizim çiftçimiz bundan mutlu olmadı. Çünkü daha düşük fiyata satmak durumunda kaldı. Rus tüketicisi de memnun olmadı; bazı ürünleri daha pahalı tüketmek zorunda kaldı. Böyle bir tatsız dönem yaşandı” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın bazı ürünlere uyguladığı ambargoyu kaldırdığını anlatan Bakan Çelik, şu anda bunlarla ilgili çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Faruk Çelik, narenciye üreticilerinin beklediği olumlu sürecin şimdi başladığını da belirterek, “Umuyorum kısa zaman içerisinde domates üreticilerinin de yüzünü güldürecek kararları önümüzdeki süreç içinde alırız. Rusya ile tarımdaki ticaret hacmimiz bizim aleyhimizdedir. Biz daha çok ürün ithal ediyoruz. Ama biz bu süreçte Türkiye olarak, kesinlikle Rus çiftçisini de rahatsız edici bir şey içine girmeyeceğimizi söyledik. Bunları da dikkate aldığınızda önümüzdeki dönem içerisinde beklenenin üzerinde bir tarımsal ihracatı Rusya’ya gerçekleştirmeyi umuyoruz. Görüşmeler o istikamette” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER