SON DAKİKA

BIST100
96.455
-1,03%
DOLAR
5,6598
0,42%
EURO
6,5191
0,77%
ALTIN
223,36
0,53%

Rusya ile ticari engeller kalkıyor mu?

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik önemli bir süreç yaşadıklarını söyledi.

Rusya ile ticari engeller kalkıyor mu?
Bu haber 11 Mayıs 2017 - 17:49 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik önemli bir süreç yaşadıklarını söyledi. Nihat Zeybekci, “Rusya ile ticari engeller kısa sürede tamamen kalkmış olacak” dedi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) İş Konseyi Forumu’nda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bugün Türkiye’nin dönem başkanlığındaki KEİ üyesi ülkelerin ekonomi bakanları olarak bir araya geldiklerini dile getirdi.

İSTANBUL DEKLARASYONU ÜZERİNDE UZLAŞTIKLARINI KAYDETTİ

Nihat Zeybekci, gerçekleştirdikleri verimli toplantıda, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, ticaretin kolaylaştırılması, karşılıklı ticaret hacminin artırılması ve elektronik ticaretin önemi konularını değerlendirdiklerini belirterek, KEİ Ticaretin Kolaylaştırılması Strateji Belgesi’ni hazır hale getirdiklerini ve İstanbul deklarasyonu üzerinde uzlaştıklarını söyledi.

BU ADIMLAR YENİ BİR DÖNEMİ BAŞLATMA NOKTASINDAKİ KARARLILIĞI GÖSTERİYOR

Bu adımlarla bölgedeki iş birliğinde yeni bir dönemi başlatma yönündeki kararlılıklarını gösterdiklerini dile getiren Zeybekci, 22 Mayıs’ta İstanbul’da dönem başkanı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde KEİ üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla bir zirve yapılacağını vurgulayarak, “Bizim yaptığımız çalışmalar da bu zirvede büyük ihtimalle kabul görecek ve onaylanacak. Umuyorum ki bugün yaptığımız çalışmalar neticesinde Liderler Zirvesi’nde de önemli sonuçlar alacağız ve somut gelişmeler göreceğiz” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE – UKRAYNA SERBEST TİCARET ANLAŞMASININ DETAYLARINI GÖRÜŞECEĞİZ

Gürcistan’la var olan serbest ticaret anlaşmamızda ikinci faza geçmek istediklerini anlatan Zeybekci, “Tarım ürünleri, hizmetler ve kamu alımlarını da kapsayacak bir noktaya gitmek istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Moldova’daydık. Gördük ki Moldova ile 2016’da yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmamız, bu ülke ile toplam ticaret hacmimizi 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 56 artırmış. Moldova’nın Türkiye’ye ihracatını da yüzde 83 artırmış. Burada Moldova daha kazançlı çıkmış ama biz bunu hiç önemsemiyoruz. Bizim için önemli olan son toplamda nereye geldiğimizdir. Biz Moldova ile ticaret hacminin artmasını önemsiyoruz. Ukrayna Başbakan Yardımcısı ile bugün Türkiye-Ukrayna serbest ticaret anlaşmasının detaylarını görüşeceğiz. Eminim en kısa sürede yol alacağız.

Diğer taraftan Sırbistan Başbakan Yardımcısı ile Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek üçlü mekanizmasıyla da en geniş kapsamlı serbest ticaret anlaşmamızı da gerçekleştiriyoruz. Şu anda bununla ilgili en son noktalara geldik. Rusya ile de şu anda ticari ilişkilerimizin önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgili de önemli bir süreç yaşıyoruz. Bunlar inşallah çok kısa sürede tamamen kalkmış olacak. Rusya ile hizmetler ve yatırımları kapsayan bir serbest ticaret anlaşmasının görüşmeleri de hızlı bir şekilde devam ediyor” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER