SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Rusya – Türkiye ilişkilerinde son durum ne?

Mehmet Şimşek, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilere yönelik değerlendirmede bulundu. Şimşek, "Rusya ile neredeyse bütün sorunları çözdük" dedi.

Rusya – Türkiye ilişkilerinde son durum ne?
Bu haber 23 Mayıs 2017 - 14:49 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilere yönelik değerlendirmede bulundu. Şimşek, “Rusya ile neredeyse bütün sorunları çözdük” dedi.

Antalya’nın Belek Turizm Bölgesindeki bir otelde düzenlenen Uluslararası Medya Forumu’nda, Türkiye ve küresel ekonomiye yönelik İngilizce bir sunum yapan Mehmet Şimşek, küresel ekonominin ivme kazandığını belirterek, toparlanmanın sadece gelişmiş ve yükselen pazarlarda değil, gelişmekte olan pazarlarda da yaşandığını söyledi.

RUSYA – TÜRKİYE İLİŞKİSİ

Rusya ile dün imzalanan beyan ile ilgili Mehmet Şimşek, “Türkiye’nin ve Rusya’nın çıkarına bir beyan. Neredeyse bütün sorunları çözdük, doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum. Neredeyse Kasım 2015 öncesi dönemine dönmüş durumdayız. Bu iyi bir haber. Rusya çok önemli bir komşu, çok önemli bir ticaret ortağı ve biz bunun devam etmesini, gelişmesini istiyoruz. Yani domates gibi şeylere falan takılıp kalmak istemiyoruz. Domatesten daha fazla şey demek ilişki. Evet tatmin oldum bu yapılan anlaşmadan” değerlendirmesinde bulundu.

EĞİTİM SİSTEMİ

Bu arada gazetecilerin sorularını da cevaplayan Mehmet Şimşek, Yunanistan’dan gelen bir gazetecinin, Türkiye’de özel sektörün orta öğretime dahil edildiğini belirterek, “Bu, özel okullara gidemeyen birçok insanın dini okullara gitmesine neden olmayacak mı?” sorusu üzerine Türkiye’nin eğitimden çıkmadığını, fakat özel sektörün eğitimdeki payının arttığını, bu konuda özel sektörün iyi de bir iş çıkardığını ifade etti.

ÖZEL OKUL SAYISI ARTMALI

Mehmet Şimşek, özel okul sayısını artırmak istediklerini de vurgulayarak, özel okul ücretlerini ödeyemeyen çocukları başarılarına göre desteklediklerini de sözlerine ekledi.

DİNİ OKUL SAYISI KISITLI

Dini okul oranının çok kısıtlı olduğunu da anımsatan Şimşek, “Şunu söyleyebilirim, Türkiye’nin daha köktenci bir yere gittiği korkusu doğru değil. Yani insanların inançlarını yaşamaları için kısıtlı bir alanları vardı. İnsanların, mesela başörtüsü ile okula gitmelerine izin verilmiyordu ve birçok kişi Avusturya’ya, İngiltere’ye gidiyordu okumak için. Biz bunun olmasına izin verdik ama bu ille de Türkiye’nin laik yapıdan uzaklaştığı anlamına gelmiyor. Laiklik Türkiye için bir varlıktır. Birden fazla dinin etnik arka planı olduğu yerlerde zaten laiklik yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER