SON DAKİKA

BIST100
92.709
0,00%
DOLAR
5,4855
0,11%
EURO
6,2022
0,24%
ALTIN
211,72
0,20%

Sağlık Bakanı’ndan ‘hastane’ müjdesi

Sağlık Bakanı’ndan ‘hastane’ müjdesi
Bu haber 14 Ekim 2016 - 8:28 'de eklendi ve 537 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, güçlendirilmiş hastane sayılarının artırılacağını söyledi.

Nüfusu 750 binin altında olan kentlerde bir ana hastaneyi güçlendirecekleri bilgisini veren Bakan Recep Akdağ, “Hastaneyi Sağlık Bakanlığı yönetiyor. Artık Sağlık Bakanlığının hastanesi, üniversite hastanesi diye bir ayrım kalmıyor” ifadelerini kullandı.

Nüfusu 200 – 300 bin olan şehirlere tıp fakülteleri kurulduğunu hatırlatan Recep Akdağ, Sağlık Bakanlığı olarak 750 bin nüfusun altındaki şehirlerde tıp fakültesi hastanesi kurulmasını, verilecek eğitim açısından yeterli bulmadıklarını dile getirdi.

Bu hastaneleri yaşatmak için bir an önce kuvvetlendirmek gerektiğinin altını çizen Bakan Akdağ, “Bunun da yolu şu anda 19 şehirde yaptığımız gibi, geri kalan şehirlerde de aynı yöntemi uygulamak. Şehirde bir ana hastaneyi güçlendiriyoruz. Bu hastaneyi Sağlık Bakanlığı yönetiyor. Küçük ve orta ölçekli şehirde, artık Sağlık Bakanlığının hastanesi, üniversite hastanesi diye bir ayrım kalmıyor” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın bu hastaneleri yöneteceğini üniversitelerin de eğitim tarafına bakacağını aktaran Recep Akdağ, “Bunu Rize’de, Ordu’da, Sakarya’da, Kırşehir’de, Muğla’da ve Erzincan’da, hatta İstanbul’da bile yaptık ancak o çok özel bir örnekti. Tıp fakültelerini bir an önce kalkındırmanın hizmet, eğitim ve araştırma kapasitesini genişletmenin bir yolu var, o da şehirde güçlendirilmiş bir tek hastane yönetimi oluşturmak. Hükümetimize ve Kalkınma Bakanlığına bu husustaki tavsiyem bu olacak. Sonuç itibarıyla böyle bir yapının, bütün ülkede hizmet kalitesinin artması için çok daha doğru olduğuna inanıyoruz. Nüfusu daha büyük olan şehirlerde ve büyük şehirlerde, büyük üniversite hastanelerimiz var zaten, onlar hizmetlerini kendileri yürütüyor. Benim bahsettiğim küçük ve orta ölçekli şehirler ve oralarda yeni kurulan tıp fakülteleridir” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER