SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Savunma Bakanı açıkladı: Ciro 6 milyar doları aştı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, savunma sanayisinin yıllık cirosunun 6 milyar dolara yaklaştığını söyledi.

Savunma Bakanı açıkladı: Ciro 6 milyar doları aştı
Bu haber 09 Mayıs 2017 - 15:53 'de eklendi ve 212 kez görüntülendi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, savunma sanayisinin yıllık cirosunun 6 milyar dolara yaklaştığını söyledi.

13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın (IDEF 2017) açılışında konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, fuarın tüm dünyadan önemli isimleri ağırladığına işaret ederek, IDEF 2017’nin katılımcı ülkeler ve kuruluşlar arasındaki dostluk ve iş birliklerinin geliştirilmesi bakımından çok önemli bir platform olduğunu belirtti.

Fikri Işık, içinde yaşanılan süreçte, tüm dünyada belirsizliklerin arttığı, ülkelerin güvenliğine yönelik sınamaların çoğaldığı, terörün küreselleştiği ve tüm insanlığı tehdit ettiği bir dönemin yaşandığını kaydederek, şöyle devam etti: “Bu ortak tehdit ve sınamalara, özellikle küreselleşen teröre karşı ortak tavır almak artık kaçınılmaz bir gereklilik haline geldi. Bu durum güvenlik ve savunma harcamalarının artırılması zaruriyetini doğurdu. Önümüzdeki yıllarda tüm dünyada savunma harcamalarının artış gösterdiği bir dönemi yaşayacağız. Ancak savunma harcamalarındaki artışın ülkelerin genel refah ve gelişmişliğinden çalarak değil, refah ve gelişmişliğine katkı sağlayacak şekilde olması gerektiğine inanıyoruz. Yani savunma harcamaları üretimi, istihdamı ve kalkınmayı sağlayacak şekilde planlanmalıdır.

Bazı ülkelerin sadece satıcı, bazı ülkelerin ise sadece alıcı rolünde olduğu bir sömürü düzeni alışkanlığından çıkılmalı, sistem ortak güvenlik, istikrar ve kalkınma ideali üzerine kurgulanmalıdır. Bu anlayışın hayata geçmesi için ülkeler arası iş birliğinin artması, bilgi, tecrübe ve teknoloji paylaşımı ile ortak üretim gibi alanlara daha fazla yoğunlaşılması gerekmektedir. Bazı ülkelerin sürekli kazandığı, bazılarının ise kaybettiği bir düzen sürdürülebilir değildir. Herkes için ‘kazan-kazan’ formülü hayata geçirilmelidir”

YERLİLİK ORANINDA ARTIŞ

IDEF 2017’nin bu manada savunma sanayinde herkesin kazandığı fırsatları en güzel şekilde oluşturacağını vurgulayan Fikri Işık, Türkiye’nin, yerli ve milli silahlarla donatılmış, tarihi şan ve şerefle dolu ordusuyla, Türkiye’yi, bölgesini ve dostlarını tehdit eden her türlü terör örgütüne karşı kararlılıkla mücadele ettiğini ifade etti.

Gösterdikleri mücadelenin somut ve etkili sonuçlarını alıyor olmanın haklı gururunu yaşadıklarını da anlatan Fikri Işık, bu başarıda Türk Silahlı Kuvvetlerinin nitelikli insan kaynağına sahip olmasının yanında yerli ve milli imkanlar ile geliştirilmiş teknolojik silah ve ekipmanı kullanıyor olmasının da büyük payı olduğu söyledi.

ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATILIYOR

Son 14 yılda her alanda olduğu gibi savunma sanayisinde de önemli başarılara imza atıldığının altını çizen Bakan Fikri Işık, “Savunma sanayisinde sadece parça üreten değil aynı zamanda teknoloji de üreten ülke konumuna geldik. Savunma sanayindeki dışa bağımlılık oranımızı hızla azaltarak yerlilik oranımızı yüzde 24’ten yüzde 60’ların üzerine çıkardık. Bugün savunma sanayimiz küçük ve orta ölçekli binlerce şirketimiz, Ar-Ge ve tasarım merkezlerimiz ve üniversitelerimizin katılımı ile milli bir yapıya dönüşmüştür.

Sektörümüz 60 binden fazla nitelikli istihdam oluşturmaktadır. Savunma sanayi sektörümüzün yıllık cirosu geçen yıl itibarıyla 6 milyar dolara yaklaşmış, ihracatımız ise 1 milyar 700 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Savunma sanayi alanında en gelişmiş 10 ülke arasına girme hedefiyle yarınlara güçlü ve emin adamlarla ilerliyoruz. Türkiye kritik teknolojiye sahip savunma sistemlerini yerli imkanlarla tasarlayıp üretebiliyor” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER