SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Schengen nedir ve nasıl alınır?

Avrupa Birliği, sahteciliği karşı önlem almak amacıyla yaklaşık 20 yıldır kullanımda olan Schengen vizesinin tasarımını değiştirdi. Peki schengen nedir ve nasıl alınır? İşte cevabı...

Schengen nedir ve nasıl alınır?
Bu haber 20 Haziran 2017 - 17:55 'de eklendi ve 103 kez görüntülendi.

Avrupa Birliği, sahteciliği karşı önlem almak amacıyla yaklaşık 20 yıldır kullanımda olan Schengen vizesinin tasarımını değiştirdi. Peki schengen nedir ve nasıl alınır? İşte cevabı…

AB Genel İşler Konseyinin açıklamasında, bugün kabul edilen yönetmelikle, vizelerin güvenlik özelliklerinin güncellemesi için yeni bir ortak tasarım oluşturulduğu kaydedilidi. Açıklamada, 19 yıldan fazladır kullanımda olan mevcut vize çıkarmalarının, ciddi sahtecilik olaylarıyla karşı karşıya kaldığı belirtilirken, İrlanda ve Birleşik Krallık’ın, AB anlaşmalarının ilgili protokolleri çerçevesinde yeni önlemlerin uygulanmasına tabi olmayacağı ancak bu ülkelerden bir talep gelmesi durumunda, AB Komisyonu’nun gerekli teknik bilgileri paylaşabileceği aktarıldı.

SCHENGEN NEDİR

Schengen, Avrupa Birliğinde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınırlardaki (“iç sınır’” denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Böylece, oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Bu işbirliği vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır. Bu bağlamda ülkeler arasında çıkarılan vizelerle seyahatta Schengen üyesi ülkeler arasında sorun çıkmamaktadır.

HANGİ ÜLKELER SCHENGEN’E ÜYE

Schengen’e üye ülkeler ise “Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İsviçre, İzlanda, Norveç” olarak dikkat çekmektedir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER