SON DAKİKA

BIST100
94.748
0,32%
DOLAR
5,9338
-2,35%
EURO
6,8867
-1,67%
ALTIN
233,39
-0,03%

Serbest bölgelerde TL dönemi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Serbest bölgelerde TL zorunluluğu getirdiklerini söyledi. Zeybekci böylece döviz talebinin aşağıya çekileceğini söyledi.

Serbest bölgelerde TL dönemi
Bu haber 10 Mart 2017 - 9:37 'de eklendi ve 340 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Serbest bölgelerde TL kullanılmasının zorunlu hale getirildiğini açıkladı.

Bakan Zeybekci, serbest bölgelerde 20 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu söyledi. Bu bölgelerdeki işletici şirketlerin uyguladıkları tüm ücretlere Türk lirası zorunluluğu getireceklerini belirten Zeybekci “Serbest bölgelerden Türkiye’ye, Türkiye’den de serbest bölgelere satışlarda bir döviz zorunluluğu vardı. Bu da Türkiye’de hiç gerek olmadan yaklaşık 6 milyar dolarlık bir döviz talebi yaratıyor. Kendi kendimize yaratıyoruz bunu. Bu da TL zorunluluğu haline getirilerek, bu talep piyasadan çekilmiş olacak” dedi.

Serbest bölgelerde 6 milyar dolarlık döviz talebi

Döviz kurundaki volatil durum için de bir değerlendirme yapan Nihat Zeybekci, kısa vadeli borç mükellefiyetlerine ilişkin bir sıkıntı olmadığını vurguladı. Serbest bölgelerdeki TL zorunluluğu ile dövize olan talebin aşağıya çekmeye çalıştıklarını söyleyen Zeybekci, “Serbest bölgelerden Türkiye’ye, Türkiye’den de serbest bölgelere satışlarda bir döviz zorunluluğu vardı. Bu da Türkiye’de hiç gerek olmadan yaklaşık 6 milyar dolarlık bir döviz talebi yaratıyor. Kendi kendimize yaratıyoruz bunu. Bu da TL zorunluluğu haline getirilerek, bu talep piyasadan çekilmiş olacak. Dövize olan yabancı paraya talebi aşağı doğru çekmeye devam ediyoruz.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER