SON DAKİKA

BIST100
90.529
-0,94%
DOLAR
5,3735
0,69%
EURO
6,0784
0,03%
ALTIN
213,68
0,17%

SGK prim borcu olanlar için son günler

Geçen yıl yürürlüğe giren 6736 sayılı Kanun'la yapılandırılan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacaklarının ilk taksitinin 31 Mayıs'a kadar ödenmesi gerekiyor.

SGK prim borcu olanlar için son günler
Bu haber 26 Mayıs 2017 - 11:11 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

Geçen yıl haziran ayında yürürlüğe giren 6736 sayılı Kanun’la yapılandırılan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacaklarının ilk taksitinin 31 Mayıs’a kadar ödenmesi gerekiyor.

SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ödeme yapılmaması halinde prim borcu olanların yapılandırmasının iptal olacağını hatırlattı.

Haziran 2016 ve önceki dönemlere ilişkin işveren ve sigortalıların prim borçlarını 6736 sayılı Kanun’la yapılandırdıklarını ve bu yapılandırmayla birlikte gecikme cezaları ve gecikme zamlarının silindiğini kaydeden SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal, “Son ödeme vadeleri 9 Ocak’tı ancak bu süreye kadar ödeme yapamayanların ilk taksit ödeme süreleri Mayıs ayının sonuna kadar uzatıldı. Bu yapılandırmaya ilişkin borcunu peşin ödeyecek olanlar ile ilk taksitini ödeyecek olanların son ödeme süreleri 31 Mayıs 2017. Bu süreye kadar ödeme yapmazlarsa yapılandırma başvuruları bozuluyor” şeklinde konuştu.

ÖDEME YAPMAYANLAR YAPILANDIRMA AVANTAŞLARINDAN MAHRUM KALACAK

Müdür Ekrem Gülcemal, 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeme yapmayan vatandaşların yapılandırmadan doğan avantajları kaybedeceklerini söledi.

Yapılandırma kanunu ile birlikte gecikme cezaları ve gecikme zamları silinip yerine cüzi miktarda enflasyon farkı hesaplandığını aktaran Gülcemal, “Yapılandırma bozulursa bu zamlar yeniden hesaplanıp borçlara eklenecek” ifadelerini kullandı.

YENİ YAPILANDIRMA OLMAYACAK

Gülcemal son olarak, vatandaşların yeni yapılandırma beklentisine girmemesi uyarısında bulunarak, “Yapılandırmasını bozan mükellefler, Meclis Genel Kurulunda onaylanmış olan yeni yapılandırma kanunundan faydalanamayacak. Yapılandırmalarını bozanlar için icra takibine başlanacak. Yeni çıkacak olan kanunda bir daha yapılandırırız gibi bir beklenti içine girmesinler. Mutlaka 31 Mayıs’a kadar ödeme yapmaları gerekiyor” diye konuştu.

SON BAŞVURU NE ZAMAN

Bu arada Gülcemal, yeni çıkacak olan yapılandırma kanununun 2017 Mart ayı ve önceki dönemler için prim borcu olanları kapsayacağını belirterek, kanunla ilgili son başvuru tarihinin de 30 Haziran 2017 olacağını hatırlattı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER