SON DAKİKA

Sigorta Borcunuz Var Diyerek Binlerce Kişiyi Dolandırdılar

Sigorta borcunuz var. İcraya veriliyorsunuz. Geri dönüş yapın diyerek binlerce kişiyi dolandırdılar. Şebeke kredi kartlarını klonlayarak binlerce kişiyi dolandırdı..

Sigorta Borcunuz Var Diyerek Binlerce Kişiyi Dolandırdılar
Bu haber 29 Ağustos 2017 - 14:46 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi.

Beklemediğiniz bir anda telefonunuza “Sigorta borcunuz var. İcraya veriliyorsunuz. Geri dönüş yapın” diye bir mesaj geliyor ve siz ne olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz..Dolandırıcıların şebeke kurarak bu taktikle binlerce kiyi dolandırdığını biliyormuydunuz?

Avukat ve hukuk bürosu isimleri kullanarak istanbulda kurdukları sahte bir şirket ismi ile vatandaşlara “Sigorta borcunuz var. İcraya veriliyorsunuz. Geri dönüş yapın” diyerek mesaj atarak dolandırıcılık yapan 2’si kadın 13 kişi polis tarafından yakalandı. 600 bin kişiye ait kredi kartı ve kimlik bilgileri şüpheliler ile birlikte ele geçirildi. Şebekenin gönderdikleri mesajlara dönüş yapan vatandaşların kredi kartı bilgilerini alarak daha sonra kartlarını klonladıkları ve yurt dışında harcama yaptıkları öğrenildi.

Yaklaşık 2 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından büyük bir dolandırıcılık şebekesini çökerten Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler,  22 Ağustos 2017 tarihinde daha önceden belirlenen 6 adrese yapılan baskınlarda 19 kişi gözaltına alındı. Yapılan tahkikat sonucu 13 kişi gözaltına alınarak Yankescilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğinde sorguya alındı.

Yapılan tahkikatta şüphelilerin bir şirket kurarak, bazı avukat ve hukuk bürolarının isimlerini kullanarak vatandaşlara “Sigorta borcunuzdan dolayı borcunuz var. Hakkınızda icra işlemi başlatılacak. Bugün içinde geri dönüş yaparsanız, borcunuzdan indirim yapılacak” şeklinde mesaj atarak, arayan kişilerin kredi kart bilgilerini aldıkları mağdurların kartlarını klonladıkları ve yurt dışındaki kumarhanelerde işlem yaptıkları öğrenildi.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri şebeke üyelerinin evlerinde yaptıkları aramada bir miktar uyuşturucu, 10 adet bilgisayar, 35 adet cep telefonu, 40 adet telefon hattı ile kredi kartı kopyalamakta kullanılan cihazlar ele geçirildi. Şüphelilerin bunları oturdukları evlerde bulunan çek yat yastıklarının içine sakladıkları öğrenildi. Operasyon sırasında bazı şüphelilerin kullandıkları cep telefonlarını bina çatılarını attıkları öğrenildi. Bu telefonlar polisler tarafından çatılardan toplandı.

Şüphelilerle birilkte ele geçen iki adet hard diskte ise 600 bin kişiye ait kimlik ve kredi kart bilgilerinin olduğu, şüphelilerin bunları hackerlardan temin ettikleri belirlendi. Poliste işlemleri tamamlanan şüphelilerden çete liderleri olduğu öğrenilen A.Ç.(30) ile V.K.(35) nın aralarında bulunduğu 13 kişi adliyeye sevk edildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER