SON DAKİKA

BIST100
95.714
1,02%
DOLAR
5,9213
0,09%
EURO
6,8390
-0,63%
ALTIN
234,24
0,56%

Silifke çilek üretimini artırmayı hedefliyor

Türkiye'nin çilek üretiminde en büyük merkezlerinden birisi olan Mersin'in Silifke ilçesinde çilek üretiminin artırılması hedefleniyor.

Silifke çilek üretimini artırmayı hedefliyor
Bu haber 10 Mart 2017 - 10:34 'de eklendi ve 289 kez görüntülendi.

Türkiye’nin en büyük çilek üreticilerinden birisi olan Mersin’in Silifke ilçesinde üretimin artırılması hedefleniyor.

Silifke Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Yılmaz Yaltır, çilek üretimini artırmak için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Çilek üretiminde yeni çeşitleri üretime ekleyeceklerini söyleyen Yaltır, örtü altı ile topraksız üretimin artırılması için çabaladıklarını söyledi.

Silifke çilekte önemli paya sahip

Silifke’nin çilek üretiminde Türkiye’de önemli bir paya sahip olduğunu söyleyen Yaltır ” Türkiye genelinde 375 bin ton çilek üretiminin yapıldığını, bunun da 80 bin tonunun ise Silifke’de gerçekleştiğini ifade eden Yaltır, “Silifke Türkiye’nin en büyük çilek üretim merkezi. Geçen yıl 18 bin ton ihracat gerçekleşti. Bizler bundan daha fazla bir ihracat bekledik fakat Rusya’da yaşanan ihracat sorunu nedeniyle bu rakam düştü. Bu yılın üreticilerimiz için iyi geçmesini diliyorum.” dedi.

Yaltır, üretiminde hasat döneminin geniş bir zaman dilimine yayılması gerektiğini vurgulayarak, “Hasat mevsimini uzatmak için yeni çeşitlerin üretime eklenmesi, örtü altı üretimin artırılması, taze fide tekniğinin uygulanması ve topraksız üretimin artırılması gerekmekte. Bunun için çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER