SON DAKİKA

BIST100
90.529
-0,94%
DOLAR
5,3735
0,69%
EURO
6,0784
0,03%
ALTIN
213,68
0,17%

Son başvuru tarihine dikkat; Sakın kaçırmayın!

Devlete borcu olanlar dikkat! Kamu alacaklarına yeniden yapılandırılmasına yönelik kanun teklifinin ilk bölümündeki 11 madde kabul edildi.

Son başvuru tarihine dikkat; Sakın kaçırmayın!
Bu haber 22 Mayıs 2017 - 18:07 'de eklendi ve 295 kez görüntülendi.

Devlete borcu olanlar dikkat! Kamu alacaklarına yeniden yapılandırılmasına yönelik kanun teklifinin ilk bölümündeki 11 madde kabul edilirken, yapılandırmaya ilişkin başvuru tarihi 30 Haziran olarak açıklandı.

“Maliye ile Gümrük ve Ticaret bakanlıkları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin alacaklarına dair yapılandırma için yeniden yapılandıran teklifin birinci bölümünde yer alan 11 maddesi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi”

DAHA ÖNCE YAPILANDIRILAN BORÇLAR KAPSAM DIŞI

TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen maddeler kapsamında daha önceki yapılandırmadan yararlanan ve taksit ödemeleri devam edenlerin yapılandırılan borçları kapsamıyor. Teklif gereğince, Maliye ile Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları, SGK, il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin alacakları yeniden yapılandırılacak.

YAPILANDIRMA KAPSAMINA GİREN BORÇLAR?

İlgili kurumlara olan borçların her türlü gecikme zammı ve cezaları yapılandırma kapsamına alındı. Bu bağlamda, “31 Mart 2017’den önceki gümrük vergileri, vergi ve bazı idari para cezaları, sigorta ve sosyal güvenlik destek primleri ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası yapılandırma kapsamına giriyor”

SON BAŞVURU TARİHİNE DİKKAT

Bu arada yetkililer son başvuru tarihi konusunda uyarılarda bulunuyor. Yapılandırma için yapılacak son başvuru tarihi ise 30 Haziran olarak belirlendi.

TAKSİTLER NE ZAMAN ÖDENECEK

Yapılandırmadan faydalanacak kişiler Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine ve belediyelere ilk taksitlerini, 31 Temmuz 2017’ye, SGK’ya ilk taksit 31 Ağustos 2017’ye kadar ödeyebilecek. Borçlar, ikişer aylık dönemler halinde azami 18, il özel idareleri ve spor kulüplerinin borçları ise ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödenebilecek.

YÜZDE 50 İNDİRİM AVANTAJI

Yapılandırmadan faydalanan borçlular ayrıca peşin ödeme yaptıkları takdirde yüzde 50 indirimden faydalanabilecek. Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarlar üzerinden ayrıca yüzde 50 indirim alabilecek.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER