SON DAKİKA

BIST100
103.564
1,64%
DOLAR
4,6765
2,20%
EURO
5,4923
2,61%
ALTIN
195,30
2,73%

Son dakika: Alman vekillerin Türkiye ziyareti iptal oldu

Son dakika haberlerine göre Türkiye ile Almanya arasındaki gerilim devam ediyor. Türkiye'nin Alman yetkililerin İncirlik ziyaretini engellemesinden sonra perşembe günü Türkiye'ye gelmesi beklenen Almanya Federal Parlamento Başkan Yardımcısı Claudia Roth başkanlığındaki heyetin ziyareti de iptal oldu. Ziyaretin neden iptal olduğu bilinmezken Claudio Roth'un Çarşamba günü Türkiye'ye yapılması planlanan ziyaretin neden iptal olduğuyla ilgili basın toplantısı yapması bekleniyor.

Son dakika: Alman vekillerin Türkiye ziyareti iptal oldu
Bu haber 23 Mayıs 2017 - 22:54 'de eklendi ve 173 kez görüntülendi.

Türkiye ile Almanya arasındaki İncirlik gerginliğinde tansiyon gittikçe yükselmeye başladı. Geçtiğimiz hafta İncirlik’te bulunan askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman vekillerin izni Türkiye tarafından “gerekli koşulların oluşmadığı” gerekçesiyle iptal edilmişti.

Türkiye’nin bu kararı Almanya tarafından sert şekilde eleştirilmişti. Almanya ile Türkiye arasındaki gerginlik bugünlerde de oldukça artmaya başladı. Perşembe günü Türkiye’ye gelerek Ankara, Diyarbakır ve İstanbul’da temaslarda bulunması beklenen Almanya Federal Parlamento Başkan Yardımcısı Claudia Roth başkanlığındaki heyet ziyaretini iptal etti.

Claudia Roth ile birlikte 3 Alman vekilinin neden Türkiye ziyaretini iptal ettiği henüz belli değil. Pazar gününe kadar Türkiye’de Ankara, Diyarbakır ve İstanbul’da temaslarda bulunacak olan heyetin başkanı Claudio Roth’un yarın (Çarşamba) basın toplantısı ile konu hakkında açıklama yapması bekleniyor.

Dört Alman milletvekilinin 25-28 Mayıs tarihleri arasında yapacakları ziyarette geçtiğimiz 16 Nisan’da yapılan referandum sonuçları, Türkiye’deki iç politik gelişmeler ve Türkiye-AB ilişkileri konusunda iktidar ve muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri gibi kurumlarla bir araya gelmesi bekleniyordu.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’de bugün yaptığı açıklamada Türk hükümetiyle İncirlik konusunda görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, “İncirlik’e gitmek için vize izni lazım. Gelecek günlerde siyasi görüşmeler yapılacak. Henüz bir karar alınmadı” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER