SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Son dakika… Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren gelişme!

Bakan Müezzinoğlu, milyonlarca çalışanı ilgilendiren son dakika gelişmesini açıkladı.

Son dakika… Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren gelişme!
Bu haber 12 Mayıs 2017 - 9:13 'de eklendi ve 211 kez görüntülendi.

Bakan Müezzinoğlu, milyonlarca çalışanı ilgilendiren son dakika gelişmesini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatına ilişkin EKK’da, “Hükümet desteği nerede, nasıl olacak, olacak mı? Çalışan 1 yıl olunca ne kazanıyor, 10 yıl bekleyince ne kazanıyor? “konularının değerlendirileceğini belirterek, söz konusu düzenlemenin 10 gün içinde netleşeceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, katıldığı bir televizyon programındda fona dönüştürülmesi için hazırlanan düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatının gelecek hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) bakanlar düzeyinde değerlendirileceği bilgisini verdi.

10 GÜN İÇİNDE NETLEŞMİŞ OLUR

Bakan Müezzinoğlu, EKK’de teknik çalışmaları bakanlar düzeyinde değerlendirileceğini kaydederek, şöyle devam etti: “Paydaşlarla hangi boyutta hangi parametreleri paylaşarak ortak bir yol haritası izleyeceğiz. Önümüzdeki hafta sonu netleştirmiş olacağız. Bir tarafta çalışan, bir tarafta işveren bütün bu anlamda da güçlü bir hakemlik görevi üstlenen hükümet. Kıdem tazminatı kimin hakkı ? Kıdem tazminatı çalışanın hakkı. Şu anda kıdem tazminatından bizim çalışanımız hangi oranda yararlanıyor? Yüzde 20. En azami yüzde 25 oranında. Yüzde 75-80’lik çalışanın alın terini 45 yıldır kaybettiği bir yapı var. İşçinin çalışanın emeğinin hakkı çalıştıranın yani işverenin kasasında birikiyor. Peki 10, 20 yıl sonra işveren bunu ödeyebiliyor mu? Davalar bu anlamda ciddi düzeyde. Yüzde 80 mağdur, hak  edenlerin de neredeyse yarısı mahkemelerde davalık. Çalışanın alın terini koruyan bir sistem olmalı. Çalışan bilmeli ben 2 yıl oldu filan yerde çalışıyorum, benim buradaki birikimim ne kadar oldu, kuruşu kuruşuna bilmeli. Bunları bileceği şeffaf bir yapı. Hükümet desteği nerede nasıl olacak, olacak mı? Çalışanın 1 yıl olunca ne kazanıyor, 10 yıl bekleyince ne kazanıyor bunun tablolarını işverenle çalışanla , sendikalarla kamuoyuyla paylaşacağımız süreci önümüzdeki 10 gün içinde netleştirmiş oluruz”

BİR AY ÇALIŞANIN DA HAKKI KORUNACAK

Eski sistemde kıdem hakkını elde edebilmek için en az 1 yıl çalışma gerekliği olmasına karşın yeni düzenlemede bu sürenin kısaltılacağı işverenin takibinin ise hükümet tarafından yapılacağına yönelik bilginin hatırlatılması üzerine Bakan Müezzinoğlu, “Yeni düzenlemede 6 ay çalıştıysa ilk andan itibaren 3 günse 3 günlük, 1 aylık sigorta primini biz nasıl alıyorsak onun adına veya yatırmadığında nasıl cezası varsa bir ay çalışmış onun adına bir miktar yatmış olacak. Sosyal Güvenlik primlerini veya vergileriyle ilgili maliye vergilerini nasıl takip ediyorsak primlerini ödemedikleri zaman nasıl cezası varsa iş veren yatırmış yatırmamış çalışan adına bunun sorumluluğunu hükümet üsteleniyor. Mevcut çalışanlar için tercih hakkını vermeyi düşünüyoruz, çalışan diyor ki ben memnunun ben burada kalmaya devam edeceğim. yeni girecekler otomatik olarak zorunlu olarak bu sisteme girecekler. Eski sistemde olan işverenle anlaşarak hakkını alarak veya fona devrederek sıfırdan başlayabilir. Yüzde 80’in kaybettiğinin masada reel olarak var olduğu bir yapıyı biz ne güzel, çokta şikayet yok, böyle mi sürdürelim? Yoksa yeni bir yapı kurarken eskiden var olduğunu zannettiğimiz yüzde 80’in de görmediği çok ideal dediğimiz koşullar değil de bunun yüzde 90’ı burada var ciddi bir güvence var” karşılığını verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER