SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Son dakika! Osman Baydemir gözaltına alındı

Son dakika Osman Baydemir gözaltına alındı. HDP Milletvekili Osman Baydemir , polise hakaretten dolayı Diyarbakır'da gözaltına alındığı belirtildi.

Son dakika! Osman Baydemir gözaltına alındı
Bu haber 02 Haziran 2017 - 14:37 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi.

Son dakika Osman Baydemir gözaltına alındı. HDP Milletvekili Osman Baydemir , polise hakaretten dolayı Diyarbakır’da gözaltına alındığı belirtildi.

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir hakkında “Kamu çalışanına karşı görevinden dolayı hakaret” suçundan 30 Mayıs’ta açılan dava kapsamında gözaltına alındı. Osman Baydemir, daha önce karara ilişkin, “Yakalama kararı için ortada kaçan biri olması lazım. Siyaset faaliyeti yürütüyorum. Söylediğim her sözün arkasındayım. Dolayısıyla ortada bir kaçma yok” açıklamasında bulunmuştu.

SÜREÇ NASIL GELİŞMİŞTİ?

Daha önce hakkında zorla getirilme kararı verilen Osman Baydemir, Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya katılmazken, avukatı Serdar Çelebi hazır bulundu. Çelebi, müvekkilinin parti grup sözcüsü olduğunu hatırlatarak, iş yoğunluğunun bulunması dolayısıyla Baydemir’in beyanının alınması için yeniden talimat yazılmasını talep etmişti. Talebi değerlendiren mahkeme, avukatının Baydemir’i duruşmada hazır bulunduracağını bildirmesine rağmen, hazır edilmediğini gerekçe göstererek, CMK. 93/3 maddesi gereğince hakkında “yakalama” kararı çıkarılmasına karar vererek, duruşmayı ertelemişti.

OTURMA EYLEMİ YAPMIŞLARDI

Valilik tarafından yasaklama kararına rağmen, 3 Kasım 2012’de BDP il binası önünde, aralarında o dönemde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de bulunduğu 30 kişilik grup araçlarına binerek, Turgut Özal Bulvarı’nda yolu araç trafiğine kapatarak, oturma eylemi yapmışlardı. Gerekli ikazların yapılması ve kitlenin toplanmasına izin verilmemesi üzerine, oturma eyleminin sonlandırıldığı belirtilen iddianamede ise şöyle deniliyordu: “Aynı gün BDP Genel Başkanı ve milletvekillerinin de bulunduğu bir grubun Diyarbakır Valilik binası makam girişine giden kişiler arasında şüpheli Baydemir de yer alıyordu. Gruba milletvekili olan kişiler haricindeki diğer kişilerin bahçe dışına çıkmaları yönünde ikazların yapıldığı, bu ikazlara uymayarak bahçe dışına çıkmayan Baydemir’in, güvenlik güçlerine hitaben ‘Allah belanızı versin, Allah belanızı versin, Allah belanızı versin, faşistler, Allah belanızı versin, Allah sizi yok etsin, şerefsizler, alçaklar, faşistler’ şeklinde sözler söylemek suretiyle orada bulunan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret ettiği tespit edilmiştir”

PEKİ BAYDEMİR İÇİN İSTENİLEN CEZA NE KADAR?

Baydemir hakkında hazırlanan iddianamede, şüphelinin milletvekili seçilmeden önce savcılıkta, “O esnada kem sözler sarf ettiğim doğrudur” şeklinde suçunu ikrar eder mahiyetteki savunması da yer alırken, İddianamede, HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir’in “kamu çalışanına karşı görevinden dolayı hakaret” suçundan ceza artırımına gidilerek, 1 yıl 9 aydan, 3 yıl 6 aya kadar hapis cezasına mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER