SON DAKİKA

BIST100
91.687
0,54%
DOLAR
5,4578
-0,18%
EURO
6,2586
-0,23%
ALTIN
226,36
1,00%

Sosyal Medya Geliri 35 Milyar Dolara Çıktı

İstanbul Sosyal Medya Derneği Başkan Yardımcısı ve Wediacorp Üst Yöneticisi Funda Şen, "2015 yılında sosyal network kanalları reklamlardan 8,3 milyar dolar kazanırken, bu rakamın 2017'de yıl sonu itibariyle 35 milyar dolara yükselmesi bekleniyor." şeklinde konuştu.

Sosyal Medya Geliri 35 Milyar Dolara Çıktı
Bu haber 03 Aralık 2017 - 15:30 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi.

İstanbul Sosyal Medya Derneği Başkan Yardımcısı ve Wediacorp Üst Yöneticisi Funda Şen, “2015 yılında sosyal network kanalları reklamlardan 8,3 milyar dolar kazanırken, bu rakamın 2017’de yıl sonu itibariyle 35 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.” şeklinde konuştu.

İstanbul Sosyal Medya Derneği (SOSMED) Başkan Yardımcısı ve Wediacorp Üst Yöneticisi (CEO) Şen, sosyal medyanın yükselişi son 5 yılda daha da arttı, bu yükselişin hayatın birçok alanında çok sayıda farklılığı beraberinde getirdiğine değindi. Funda Şen, tüketim alışkanlıklarımızdan karar verme şekillerimize, bilgiye erişimden iş yapma şekillerimize kadar sosyal medyanın hayatımıza yöne verdiğini söyledi. Şen,”Artık hepimiz dünyaya daha entegre, bireyler, markalar, kurumlarla sürekli bağlantıda ve bilgi bombardımanına tutulmuş bir hayata uyum sağladık. Bireysel anlamda yaşanılan bu gelişmelerin markaları etkilemesi de kaçınılmaz oldu. Markalar bireylerin değişen tüketim alışkanlıklarına, sorgulama biçimlerine ve marka sadakatlerine yönelik yürüttükleri araştırma ve çalışmaları sosyal medya ile bütünleşik bir şekilde yürüterek pazardaki konumlarını güçlendirmenin peşine düştü. Bugün sosyal medya markaların pazardaki duruşlarını güçlendirmeleri yönünde hem dostları hem düşmanları konumunda. Yıllar içinde yaşanan pek çok örnek vaka, markaların sosyal medya sayesinde ne kadar hızlı yükselebildiklerini veya düşüş yaşayabildiklerini gözler önüne seriyor.” dedi.

Network Kanalaları Sosyal Medyadan 35 Milyar Dolar Kazandı
Sosyal medyanın gücünü gören markaların bu alana yatırımlarını yönlendirdiklerini söyleyen Şen, markaların 2015 yılında network gelirlerinden 8,3 milyar dolara kazanırken, 2017 yıl sonuna gelindiğinde bu rakamın 35 milyar dolara çıktığını belirtti.
Günümüzde en aktif sosyal paylaşım siteleri olan facebook, twitter ve instagramın ön plana çıkmasına rağmen, youtube da diğer kanalları geride bıracak bir yükselişe geçtiğini söyleyen Şen, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu gibi youtube artık pazarlama mecrası olarak görünüyor dedi. Youtube’ın, markalar ve bireyler ile yaptığı reklam gelirleri 2017 yılında 5,6 milyar dolara çıktı. Şen, “Youtube dünya genelinde 1 milyar 300 bin kişiye ulaştı, Türk markalar bu platform için kesenin ağzını açtı.” şeklinde konuştu.

Youtube İkinci Büyük Arama Moturu
Şu an dünyanın ikinci büyük arama moturu olan youtube, google tarafından satın alındıktan sonra, büyümesi katlanarak arrttı. Şu anda en büyük video izleme platformu olan youtube’ı dünyada 1 milyar kişi takip ediyor. Türkiye’de ise bu sayı 30 milyon tekil kullanıcıya ulaştı. Şen, günlük ziyaretçi sayısının 30 milyonun üzerinde olan platformda her gün 5 milyar videonun izlendiğini ve hızla büyüdüğüne dikkat çekti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER