SON DAKİKA

BIST100
93.970
0,00%
DOLAR
5,3881
1,12%
EURO
6,1241
1,25%
ALTIN
212,36
-1,04%

SSK prim sorgulama ve emeklilik

SSK primi sorgulama ve emeklilik, SGK işlemleri, sigorta primi ve emeklilik hakkında birçok kişi yeterli bilgiye sahip değil. Konuyla ilgili bilgiye haberimizde ulaşabilirsiniz.

SSK prim sorgulama ve emeklilik
Bu haber 11 Temmuz 2017 - 0:25 'de eklendi ve 412 kez görüntülendi.

SSK prim sorgulama ve emeklilik hayatımızın her anında bize gerekli olan olaylardan biridir. İnsanlar hayatlarını idame ettirmek, ihtiyaçlarını gidermek için çalıştıkları gibi aynı zamanda emekli oldukları andan sonra yaşamlarını daha rahat bir şekilde sürdürmek için de faaliyetlerine devam etmektedirler. Bu nedenle insanlar sigortalarını genellikle belirli periyotlarla kontrol etmelidirler. Tüm devlet daireleri ve bir çok firma SGK primlerini düzenli bir şekilde yatırırken bazı firmalarda ise durum bu şekilde değildir. Sigorta primlerinin düzenli yatmaması ya da hiç yatırılmaması çalışanların geç emekli olmasına veya emeklilik yaşını doldursalar dahi primleri tam yatmadığı için emekli olamamalarına yol açmaktadır. Düzenli yatmayan sigorta primleri, sadece emekli olurken değil çalışırken de bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Çalışanlar yatırılmayan sigorta primleri nedeniyle sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanamadıkları gibi, işsiz kaldıklarında işsizlik maaşı hakkından da mahrum kalırlar. Tüm bu olumsuzlukları yaşamamak ve sigorta primlerinin yatıp yatmadığını kontrol etmek için düzenli bir şekilde SGK Hizmet Dökümü sorgulaması yapılmalıdır. Bu sorgulamanın ardından sigorta primlerinin yatıp yatmadığını ya da sigorta primlerinin düzenli yatıp yatmadığını öğrenebilirler.

Sigortam Yatıyor Mu? SGK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çalışanların için gerek emeklilik, gerek işsizlik dönemlerinde 1 gün dahi çok önemlidir. Bu nedenle sigorta primlerinin yatıp yatmadığı mümkünse her ay kontrol edilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu‘nın internet ortamında hizmet vermediği dönemlerde sigorta primlerini sorgulamak oldukça güçtü. SGK sadece hafta içi hizmet veriyordu ve prim sorgulaması yapmak için SGK’ya müracatğer e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresini aldıktan sonra sigorta priminizin düzenli yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Yine aynı sistem üzerinden Sigortam maaş üzerinden yatıyor mu? sorusunun yanıtını da bulabilirsiniz. E-devlet sistemine elektronik ya da mobil imza yöntemlerini kullanarak da giriş yapabilirsiniz.

E-devlet’ten hizmet dökümü ve sgk prim sorgulama işlemlerini yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu linke tıklayabilirsiniz.

A'dan Z'ye SGK rehberi

Sigortam Maaşım Üstünden Mi Yatıyor? Sigortam Ne Kadar Yatıyor?

SSK – Sigorta primleri hakkında bir diğer önemli husus ise sigorta primlerinin gerçek maaşınızın üstünden yatıp yatmadığıdır. Emeklilik sürecinde maaşınız üzerinden hesapladığınız emekli maaşının, hesapladığınız gibi yatmamasının tek nedeni sigorta primlerinin asgari ücret üzerinden yatmasıdır. Kanunlara göre iş yerleri 8 ve altında sayıda kişi çalıştırıyorsa maaşları elden verme hakkına sahipler. Bu da sigorta primlerinin maaşınız üzerinden mi yoksa asgari ücretten mi yattığı konusunda bir belirsizlik yaratıyor. Bu şartlar altında çalışıyorsanız her ay mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor. 8 Kişi ve üstünde kişinin çalıştığı firmalarda da sigorta primleriniz maaşınız üzerinden yatıyor diye kesin bir sonuca varmak mümkün değil. Çünkü bazı firmalar maaşın bir kısmını elden verip asgari kısmını banka hesabına yatırıyorlar. Bu durumda maaşınızı asgari ücret gibi gösterip sigorta primlerini asgari ücretten yatırıyorlar. Tüm bu durumların önüne geçmek içinse SSK – sigorta primlerini her ay düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmekte. E-devlet üzerinden 4A Hizmet Dökümü araması yaparak tüm bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

4A Hizmet Dökümü Nedir? 4A, 4B ve 4C Nelerdir?

Sosyal güvenlik birimleri önceden ayrı ayrı çalışıyorlardı. Burada SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı olarak 3’e ayrılmış olan sosyal güvenlik birimleri yakın geçmişte tek çatı altında toplandı. Tüm Sosyal güvenlik birimleri tek çatı altında toplandıktan sonra SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı isimleri şu şekilde değişti:

1. SSK => 4A
2. Bağkur => 4B
3. Emekli Sandığı => 4C

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER