SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Stüdyo dairelere son!

Çoğunlukla lüks sitelerde yer alan stüdyo olarak tabir edilen 1+0 daireler, yeni tip imar yönetmeliği kapsamında yasaklanıyor. Yönetmeliğe göre en küçak daireler, 28 metrekare ve 1 oda 1 salondan oluşacak.

Stüdyo dairelere son!
Bu haber 29 Mayıs 2017 - 9:52 'de eklendi ve 225 kez görüntülendi.

Çoğunlukla lüks sitelerde yer alan stüdyo olarak tabir edilen 1+0 daireler, yeni tip imar yönetmeliği kapsamında yasaklanıyor. Yönetmeliğe göre en küçük daireler, 28 metrekare ve 1 oda 1 salondan oluşacak.

Habertürk gazetesinin haberine göre ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ kapsamında artık stüdyo daire yapılamayacak, bina rengini belediye belirleyecek. Yetkililer, yeni yönetmelikle 1+0 olarak nitelendirilen stüdyo daireler yapılamayacağını kaydederken, en küçük dairenin de 28 metrekare ve 1 oda 1 salondan oluşacağını söylüyor.

ARSA PAYI DA MI DÜŞÜYOR?

Daire tipleri gibi yeni yönetmeliğe göre arsa paylarında da azalma söz konusu olacak. Yeni yönetmelikte yola ve yan parsellere mesafe zorunluluğundan dolayı arsa payının düşmesi de gündemde.

BAKAN ÖZHASEKİ AÇIKLADI: YÖNETMELİKTE SONA GELİNDİ

Bu arada yeni tip imar yönetmeliği’nin ne zaman yürürlüğe gireceği merakla beklenirken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yaklaşık 2 ay sonra yürürlüğe girecek yeni yönetmeliğin ertelenmeyeceğini dile getirdi.

Yeni yönetmelikle 1+0 olarak nitelendirilen stüdyo daireler yapılamayacağını hatırlatan yetkililer, en küçük dairenin de 28 metrekare ve 1 oda 1 salondan oluşacağını ve bina rengine belediyelerin karar vereceğini açıkladı.

BİTMİŞ YAPILAR İÇİN DE YETKİ KULLANILABİLECEK

Belediyeler, mahalin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin yetkisine sahip olurken, bitmiş yapılar için de söz konusu yetki kullanılabilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER