SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Suudi Arabistan’dan flaş petrol açıklaması

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih diğer petrol üreten ülkelerin yükünü kendi ülkesinin çektiğini söyleyerek "Artık bu yükü biz taşımayız" dedi.

Suudi Arabistan’dan flaş petrol açıklaması
Bu haber 08 Mart 2017 - 10:25 'de eklendi ve 351 kez görüntülendi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih diğer petrol üreten ülkelerin yükünü kendi ülkesinin çektiğini söyleyerek “Artık bu yükü biz taşımayız” dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile örgüt üyesi olmayan ülkelerin üretim seviyelerini düşürme konusundaki yaptığı anlaşmayı değerlendiren Al-Falih Suudi Arabistan’ın petrol üretiminde en çok kesinti yapan ülke olduğunu hatırlattı. Al-Falih, bunun diğer üretici ülkeler tarafından suistimal edildiğini, söz konusu durumun tekrar gerçekleşmeyeceğini vurguladı.

OPEC içinde en büyük kesintinin Suudi Arabistan tarafından yapıldığına dikkati çeken Al-Falih, sözlerine şöyle devam etti:

“SUUDİ ARABİSTAN BU YÜKÜ ARTIK TAŞIMAYACAK”

“Petrol üretimimizi, maksimum kapasitemiz olan günlük ortalama 12,5 milyon varilden 10 milyon varilin altına indirdik ancak Suudi Arabistan, diğer petrol üretici ülkelerin yükünü taşımayacak ve onlar tarafından kullanılmaya izin vermeyecek. Suudi Arabistan yaklaşık 80 yıldır petrol endüstrisinde. Uzun yıllar boyunca da petrol ve doğalgaz sektöründe liderlik yapmaya devam edeceğiz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER