SON DAKİKA

BIST100
95.537
1,55%
DOLAR
4,7553
-0,75%
EURO
5,5819
-0,54%
ALTIN
188,22
-0,78%

Taşeron işçi kadro ile ilgili son durum (11 Nisan 2017)

Taşeron işçi ve kadro hakkında son dakika haberler gündemde yer almaya başladı. Taşeron işçilere kadro için son durum için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu referandum öncesi açıklamalarda bulundu. 11 Nisan Taşeron işçilere kadro haberi ve son dakika gelişmeleri haberimizde okuyabilirsiniz. Peki Bakan Müezzinoğlu Taşeron işçilere kadro için neler söyledi?

Taşeron işçi kadro ile ilgili son durum (11 Nisan 2017)
Bu haber 11 Nisan 2017 - 0:00 'de eklendi ve 715 kez görüntülendi.

Taşeron işçi ve kadro hakkında son dakika haberler gündemde yer almaya başladı. Taşeron işçilere kadro için son durum için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu referandum öncesi açıklamalarda bulundu. 11 Nisan Taşeron işçilere kadro haberi ve son dakika gelişmeleri haberimizde okuyabilirsiniz. Peki Bakan Müezzinoğlu Taşeron işçilere kadro için neler söyledi?

16 Nisan referandum öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, taşeron içşilere kadro hakkında açıklamalarda bulundu. Kanal 24 TV’de gündem ve taşeron işçilerle ilgili soruları yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu, taşeron kadro için son dakika gelişmelerhakkında bilgi vererek 4 bakanlıkla çalışma yürüttüklerini bellirti.

Taşeron işçilere kadro için detayları açıklayan Bakan Müezzinoğlu, “AK Parti’yi bu millet tanıyor. Yani neticede kurulduğu günden bu yana başta kurucu Genel Başkanı, bugün Sayın Cumhurbaşkanımız topluma AK Parti’yi veya AK Parti misyonu bir söz verdiyse bunu belki zamanlama olarak bazen sorunlarımız çıkabiliyor ki, çok ağır bir 2016 yılı geçirdik yani. Krizler, terör, darbe girişimleri bir sürü yani hiçbir milletin üstesinden gelemeyeceği, ama ancak bu büyük milletin başardığı yine gelecek hedeflerini büyüterek devam ettiren bir süreç” dedi.

Bakan Müezzinoğlu şöyle devam etti: “İnşallah 16 Nisan’dan sonra, 17 Nisan’dan itibaren Türkiye o büyük hedeflerine çok daha güçlü gelecek ve burada bizim hizmet alımındaki taşeron kardeşlerimiz hiç tereddüdü olmasın ki Sayın Cumhurbaşkanımızın da, Sayın Başbakanımızın da talimatları şu anda başbakan yardımcımızın başkanlığında dört bakan arkadaş birlikte çalışıyoruz, ama bu dönem spekülasyonun olduğu bir dönem. Onlar AK Parti’ye olan güvenleri, bu hükümete olan güvenlerini bu güne kadar sarsacak hiçbir kesime bir yanlış yapmadık. Bu ülkenin yarınlarını daha iyi yapma derdimiz var, mutlaka hizmet alımındaki kardeşlerimizin de yarınlarını bugünden daha güvenceli ve daha istikrarlı ve o beklentilerine cevap verecek noktaya taşımayı çalışmalarını yapıyoruz.”

Taşeronda son durum yeni gelişmeler – Binali Yıldırım
Başbakan Binali Yıldırım’da taşeron işçilere kadro hakkında “Herkesi mutlu edecek bir çözümü üretme konusunda, gerek taşeron işçilerimiz gerek mevsimlik işçilerimiz gerek 4C’liler, bütün bu sorunları çözmek için arkadaşlarımıza gereken talimatları verdim, çalışmalarını yapıyorlar. İnşallah uygun bir çözüm mutlaka bulunacak. Biz hiçbir konuyu bugüne kadar çözümsüz bırakmadık, bundan sonra da bırakmayız” açıklamasında bulunmuştu.

Taşeronda son durum yeni gelişmeler – Bakan Arslan
Taşeron işçi kadro konusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’da sevindiri açıklamalarda bulunmuştu. PTT’deki taşeron işçilerin durumuna ilişkin soruya Bakan Ahmet Arslan, “Hükümet olarak bu çalışmaları son aşamaya getirdik. Maliye Bakanlığımız nihai ayrıntıları çalışıyor. Bu ayrıntılar bittikten sonra bunu açıklayıp gereğini yapacağız” cevabını verdi.

Taşeronda son durum yeni gelişmeler – Numan Kurtulmuş’tan taşeron açıklaması
720 bin taşeron işçinin yakından takip ettiği kadroya alınma konusunda Başkaban Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş “Taşeron işçilere kadro verilmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu konu netleştiğinde bunu kamuoyu ile paylaşacağız.” Emeklilere promosyon hakkında ise “Özel bankalar ile görüşmelerimiz devam ediyor” açıklamasında bulundu.

TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA GEÇİŞİ NASIL OLACAK?
Seçim sonrasında taşerona kadro konusunda yapılan planda 1 Kasım 2015’ten önce kamu kurumlarında çalışıyor olması gerekiyor. Burada kişilerin devlet memuru olmaya uygun olması gerekiyor. Ayrıca 65 yaşını dolduran ve emekliliğe hak kazananlar da taşerona kadro düzenlemesinden yararlanamayacak.

12 ay boyunca tam zamanlı çalışan işçiler kapsama alınacak ve yasa çıktıktan sonra 1 ay içerisinde kendi kurumuna başvuru yapabilecek. Başvurunun ardından ilgili kurumlar şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek. Adayların güvenlik araştırmaları yapılacak. Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı yasadaki gereken şartların taşınıp taşınmadığını, ihdas edilmesi gereken pozisyon sayılarını belirleyecek. Daha sonra kurum düzeyinde bir vize işlemi yapılacak. Yapılacak sınavdan geçenler pozisyonlara atanabilecek.

Taşeron işçiler kadroya alındıklarında taşeronda yaptıkları işleri yapmaya devam edecekler. Görevlerinde bir değişiklik olmayacak. Özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek personellerle üçer yıllık sözleşme imzalanacak. Sürenin tamamlanmasının ardından sözleşme üç yıl daha yenilenecek.

HAK VE MAAŞLAR NASIL OLACAK?
Özel Sözleşmeli Personel düzenlemesine tabi olacak işçilerin taşeron işçilerle maaş ve özlük haklarının değişmesi beklenmiyor. Bu personellerin sözleşmeleri 3 yıllık aralıklarla yenilenecek. Öte yandan devlet memuru kadrosuna ise alınmayacaklar. Burada aynı haklarla devam eden işçilerin maaş ve hakları firmalar yerine kamu kurumları tarafından yerine getirilecek. Özel Sözleşmeli Personeller için; 01.01.2016 tarihi itibarıyla ihale sözleşmesine göre ödenmekte olan ücret ve diğer mali haklar esas alınacak, 01.01.2016 tarihi itibarıyla mevcut mali hakları, atandığı tarihe kadarki dönemde “sözleşmeli personel ücretinde meydana gelen artış oranı” kadar arttırılarak güncellenecek, 4/B’li sözleşmeli personelin yararlandığı sosyal haklardan (aile ve yiyecek yardımları) aynen yararlanacak, ihale sözleşmesine göre, varsa fazla mesai ücreti ile sosyal hakları dikkate alınmayacak.

TAŞERON İŞÇİLER NE ZAMAN KADROYA ALINACAK?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konuyla ilgili açıklama yapmıştı. Müezzinoğlu Kamu personeli rejimi ile kamudaki imtiyazlı uygulamaların kalkacağını duyurdu. Kamu Personel Rejimi’nde yapılacak bu düzenleme için 6 aylık bir sürenin gerekli olduğu öngörülüyor.

Kamuda asıl ve yardımcı işi yapan 720 bin taşeron işçi Kamu Personel Rejimine dahil edilecek. Asıl işleri yapanlar kadroya alınacak, yardımcı işlerde çalışanların ise özel statülü sözleşmeyle kamuda istihdamı öngörülüyor. Ayrıca kamuda performans değerlendirme sisteminin de oluşturulması planlanıyor.

TAŞERON İŞÇİ NEDİR?
Türkiye’de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda ‘taşeron’ adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da. Ancak birçoğunun kadrosu ya ‘temizlik işçisi’ ya da ‘mutfak elemanı’ olarak gösteriliyor. Yani kanun diliyle ‘muvazaa’ yapılıyor.

TAŞERON KADRO HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER:

TAŞERON İŞÇİLER GÜVENLİK SORUŞTURMASINDAN GEÇECEK
Taşeron işçiler: Tüm taşeron işçilerin güvenlik ve arşiv araştırmasından geçeceği duyuruldu. Güvenlik ve arşiv araştırması olumsuz sonuçlanan kişiler yeni düzenlemeden yararlanamayacak. Araştırmalarda özellikle FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle irtibatlı olup olmadıklarına bakılacak.

ÇALIŞMA SÜRESİ SINIRI VAR MI?
Taşeron işçiler: Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak görev yapıyor olması şartı aranacak.

BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK?
Taşeron işçiler: Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde kendi kurumlarına başvuruda bulunacak.

ALIM NASIL OLACAK?
Taşeron işçiler: İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, memur olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı yasadaki gereken şartların taşınıp taşınmadığını, ihdas edilmesi gereken pozisyon sayılarını belirleyecek. Daha sonra kurum düzeyinde bir vize işlemi yapılacak. Örneğin; üniversite hastanesinde kaç kişi istihdam edilmesi gerekiyor, talep neyse ona göre hem sayı hem de isim vizesi yapılacak. Maliye Bakanlığı’nın verdiği pozisyon sayısı belli olduktan sonra bu sınav süreci işleyecek. O sınavı geçenler de pozisyonlara atanabilecek.

GÖREV DEĞİŞECEK Mİ?
Taşeron işçiler: Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak. Geçiş sürecinde kendileriyle yapılacak özel sözleşmelerde de bu husus sözleşme altına alınacak.

HERKES ALINACAK MI?
Taşeron işçiler: Kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu kadar personel alınacak.

BELEDİYELERDE DURUM NE OLACAK?
Taşeron işçiler: Belediyeye veya belediyenin bağlı kuruluşuna karşı bir asıl işveren yanında çalışan kişiler kapsama alınacak.

SINAVLAR NASIL YAPILACAK?
Taşeron işçiler: Kurumların ihtiyaçlarına göre yapılacak sınavlarla eleman alınacak. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek. Her kurumun kendi özelliğine göre bir sınav sistemi getirilecek.

HANGİ STATÜYE ALIM OLACAK?
Taşeron işçiler: Bugün kamuda farklı statüler var. Memur statüsü var, 4B sözleşmeli memur personel statüsü var. 4C denilen geçici personel statüsü var. Bir de 4D denilen kamu işçisi statüsü var. Taşeron işçiler ‘özel sözleşmeli personel’ olarak istihdam edilecekleri için yeni bir statü olacak.

KADRO GÜVENCESİ VAR MI?
Taşeron işçiler: 3’er yıllık sözleşme dönemleri olacak. Dolayısıyla çalışan bu statüye atandıktan 3 yıl sonra sözleşmesi yenilenecek.

MAAŞLAR DEĞİŞECEK Mİ?
Taşeron işçiler: halihazırda kendi çalıştıkları işlerinde ne kadar ücret alıyorlarsa onu alacaklar.

ZAM YAPILACAK MI?
Taşeron işçiler: Atandıktan sonra memurlar ve diğer sözleşmeli personelin tabi olduğu toplu sözleşme hükümlerine tabi olacaklar. Memurlarla aynı zam oranlarını alacaklar.

EMEKLİLİK ŞARTI NE ?

Taşeron işçiler: 4A’lı denilen SSK’lı işçilerle aynı haklara sahipler. Böylece primleri ve SSK girişleri geçerli olacak.

TAYİN VE YÜKSELME HAKKI OLACAK MI?
Taşeron işçiler: Özel sözleşmeli personel pozisyonunda istihdam edilecekler. Emekli oluncaya kadar bu pozisyonlarında çalışmaya devam edecekler.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER