SON DAKİKA

BIST100
94.348
-0,43%
DOLAR
6,3172
2,45%
EURO
7,3867
3,00%
ALTIN
244,06
3,11%

Taşerona kadro için son dakika gelişme

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kadro bekleyen Taşeron işçileri üzücü bir açıklama yaptı. Ergün Atalay, taşerona kadro konusunda hükümet ile belirli bir mesafe aldıklarını ancak devamının gelmediğini duyurdu.

Taşerona kadro için son dakika gelişme
Bu haber 24 Temmuz 2017 - 13:55 'de eklendi ve 1.491 kez görüntülendi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kadro bekleyen Taşeron işçileri üzücü bir açıklama yaptı. Ergün Atalay, taşerona kadro konusunda hükümet ile belirli bir mesafe aldıklarını ancak devamının gelmediğini duyurdu.

Türk-İş’ten Taşeron işçiler için üzücü haber

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay,  “Taşeron ve 5 ay 29 gün geçici çalışan kardeşlerimizle ilgili emek, gayret sarf ediyoruz. Taşeronda belirli bir noktaya geldik ama arkası gelmedi. Maalesef kadro bekleyen taşeron arkadaşlarımız var. Taşerondan daha önemli olan, bu ülkede 20 yıldır 5 ay 29 gün çalışan arkadaşlarımız var. Şekerde, tarımda var, demiryollarında, ormanda var. Topladığınızda bu sayı 22 bini geçmiyor. Maalesef bu konuyla ilgili geçen sene ülkeyi yönetenlerden söz almamıza rağmen, şu ana kadar olumlu bir netice alamadık” dedi.

Taşeron kadro için bilinmesi gereken 15 soru ve cevabı:

1- TAŞERON DÜZENLEMESİ KAÇ KİŞİYİ KAPSAYACAK?
Taşeron kadro düzenlemesi; 720 bin taşeron işçi, düzenleme kapsamında olacak.

2- TAŞERON İŞÇİYİ KADROYA ALINMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?
Taşeron kadro düzenlemesi; Taşeron işçilerin 1 Kasım 2016’dan önce kamu kurumlarında çalışıyor olması ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekiyor. Bu kişilerin, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıması gerekiyor. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

3- TAŞERON İŞÇİLER ÇALIŞMA SÜRESİ SINIRI VAR MI?
Taşeron kadro düzenlemesi; Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak görev yapıyor olması şartı aranacak.

4- TAŞERON İŞÇİLER İÇİN BAŞVURU NE ZAMAN?
Taşeron kadro düzenlemesi; Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde kendi kurumlarına başvuruda bulunacak.

5- TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA ALIM NASIL OLACAK?
Taşeron kadro düzenlemesi; İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, memur olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı yasadaki gereken şartların taşınıp taşınmadığını, ihdas edilmesi gereken pozisyon sayılarını belirleyecek. Daha sonra kurum düzeyinde bir vize işlemi yapılacak. Örneğin; üniversite hastanesinde kaç kişi istihdam edilmesi gerekiyor, talep neyse ona göre hem sayı hem de isim vizesi yapılacak. Maliye Bakanlığı’nın verdiği pozisyon sayısı belli olduktan sonra bu sınav süreci işleyecek. O sınavı geçenler de pozisyonlara atanabilecek.

6- TAŞERON İŞÇİLERİN GÖREVİ DEĞİŞECEK Mİ?
Taşeron kadro düzenlemesi; Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak. Geçiş sürecinde kendileriyle yapılacak özel sözleşmelerde de bu husus sözleşme altına alınacak.

7- TAŞERON İŞÇİLERİN HEPSİ ALINACAK MI?
Taşeron kadro düzenlemesi; Kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu kadar personel alınacak.

8- BELEDİYELERDE DURUM NE OLACAK?
Taşeron kadro düzenlemesi; Belediyeye veya belediyenin bağlı kuruluşuna karşı bir asıl işveren yanında çalışan kişiler kapsama alınacak.

9- TAŞERON İŞÇİLERİN SINAVLARI NASIL YAPILACAK?
Taşeron kadro düzenlemesi; Kurumların ihtiyaçlarına göre yapılacak sınavlarla eleman alınacak. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek. Her kurumun kendi özelliğine göre bir sınav sistemi getirilecek.

10- HANGİ STATÜYE ALIM OLACAK?
Taşeron kadro düzenlemesi; Bugün kamuda farklı statüler var. Memur statüsü var, 4B sözleşmeli memur personel statüsü var. 4C denilen geçici personel statüsü var. Bir de 4D denilen kamu işçisi statüsü var. Taşeron işçiler ‘özel sözleşmeli personel’ olarak istihdam edilecekleri için yeni bir statü olacak.

11- TAŞERON İŞÇİLERİN KADRO GÜVENCESİ VAR MI?
Taşeron kadro düzenlemesi; 3’er yıllık sözleşme dönemleri olacak. Dolayısıyla çalışan bu statüye atandıktan 3 yıl sonra sözleşmesi yenilenecek.

12- TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞLARI DEĞİŞECEK Mİ?
Taşeron kadro düzenlemesi; Taşeron işçiler halihazırda kendi çalıştıkları işlerinde ne kadar ücret alıyorlarsa onu alacaklar.

13- TAŞERON İŞÇİLERE ZAM YAPILACAK MI?
Taşeron kadro düzenlemesi; Atandıktan sonra memurlar ve diğer sözleşmeli personelin tabi olduğu toplu sözleşme hükümlerine tabi olacaklar. Memurlarla aynı zam oranlarını alacaklar.

14- EMEKLİLİK ŞARTI NE ?
Taşeron kadro düzenlemesi; 4A’lı denilen SSK’lı işçilerle aynı haklara sahipler. Böylece primleri ve SSK girişleri geçerli olacak.

15- TAYİN VE YÜKSELME HAKKI OLACAK MI?
Taşeron kadro düzenlemesi; Özel sözleşmeli personel pozisyonunda istihdam edilecekler. Emekli oluncaya kadar bu pozisyonlarında çalışmaya devam edecekler.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER