SON DAKİKA

BIST100
90.529
-0,94%
DOLAR
5,3779
0,77%
EURO
6,0795
0,05%
ALTIN
214,32
0,47%

TAV’dan Tiflis’e Ek Terminal Hizmeti!

TAV Havalimanları, Gürcistan Tiflis Havalimanı’nda 60 milyon dolar yatırım bedeliyle, yeni bir terminali yolcuların hizmetine sundu.

TAV’dan Tiflis’e Ek Terminal Hizmeti!
Bu haber 27 Eylül 2017 - 16:34 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

TAV Havalimanları, Gürcistan Tiflis Havalimanı’nda 60 milyon dolar yatırım bedeliyle, yeni  bir terminali yolcuların hizmetine sundu.

TAV Havalimanları, Gürcistan’ın ana giriş kapısı Tiflis Havalimanı’nda 12 bin m2’lik yeni terminal binasının açılışını gerçekleştirdi. 60 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen yeni terminalle birlikte Tiflis Havalimanı yılda 4 milyon yolcuya hizmet verecek. Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili açılışta yaptığı konuşmada: “Turizmin gelişmesi ülkemizin ekonomik kalkınması ve halklarımızın refahı için çok önemlidir. Tiflis Havalimanı’nın Gürcistan’ın dışa açılan kapısı konumundadır. Yeni yapılan yatırımlarla hizmet kalitesini artırarak havayolu şirketleri için daha da çekici olacağına  inancım tamdır.” Dedi.

TAV Başarısını Tescilledi!

Açılış töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, “2007 yılından bu yanan Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağı konumundayız. Gürcistan’a en fazla doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında Türkiye ilk sırada gelmekte. Bu havalimanının yapımına ciddi emek sarf eden TAV Havalimanları bizim ülkemizi gururla dünyanın 17 ayrı yerinde başarıyla temsil ediyor, havalimanlarının yapımı ve işletmesini üstleniyor.” Yorumunda bulundu.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ise konuşmasında: “Gürcistan, TAV Havalimanları olarak edindiğimiz bilgi birikimiyle yurtdışında açıldığımız ilk ülke oldu. THY Tiflis’e uçuş sayısını haftada üçten 33’e çıkardı. Pegasus ve AtlasGlobal Gürcistan’a uçmaya başladı. TAV da bu süreçte hızla büyüyerek ürün ve hizmetleri 17 ülkede 76 havalimanında yer alan, yılda 110 milyon yolcuya hizmet veren, havalimanı işletmeciliğinde tüm dünyada tercih edilen bir firmaya dönüştü. Gürcistan’da bugüne kadar yaklaşık 180 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik.” Diye konuştu.

4 Milyon Yolcu Kullanacak!

Havalimanı toplam  37 bin m2’ye, yolcu köprüsü sayısı 5’e, otopark kapasitesi  670’ten 920’ye çıkarıldı. Alanda, 5 uçaklık park alanı ve 18 pasaport kontrol masası ilavesi yapıldı. Bu arada 2  ülke arasındaki ilişkilere yönelik katkılarından ötürü TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener’e, Gürcistan Devleti tarafından Üstün Hizmet Nişanı  verildi.

Tiflis Havalimanı, bu yıl Amsterdam’da gerçekleşen “Skytrax Dünya Havalimanı Ödülleri”nde üst üste 4  kez Doğu Avrupa’nın En İyi 10 Havalimanı arasında yer alıyor. Havalimanından; 42 havayolu toplam 45 destinasyona uçuyor. TAV’ın, Tiflis ve Batum havalimanlarına ilişkin 2027’ye kadar işletme hakkı bulunuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER