SON DAKİKA

BIST100
96.455
-1,03%
DOLAR
5,6465
0,19%
EURO
6,5107
0,64%
ALTIN
223,24
0,47%

TBMM 6. maddeyi de kabul etti

TBMM 6. maddeyi de kabul etti
Bu haber 28 Aralık 2016 - 10:39 'de eklendi ve 446 kez görüntülendi.

TBMM’nin görev ve yetkilerini belirleyen 6.madde de kabul edildi.

Kifayeti müzakere önergesinin ardından kabul edilen maddeye göre, TBMM’nin görev ve yetkileri; kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, Anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek olarak belirleniyor.

Dün, AK Parti’nin Anayasa değişiklik teklifinden “yedek milletvekilliğine” ilişkin düzenleme çıkarıldı.

Komisyonda gün içinde, AK Parti’nin Anayasa değişiklik teklifinden “yedek milletvekilliğine” ilişkin düzenleme çıkarıldı. Seçilme yaşının 18’e indirilmesini içeren 3. madde ve seçimlerin 5 yılda yapılmasını öngören 4. madde teklifleri onay aldı.

3 maddede revizyon

Ayrıca, AK Parti ve MHP Cumhurbaşkanlığı sistemini esas alan teklifin bazı maddelerinin değişmesi için anlaştı. Pazartesi akşamı, Başbakan Binali Yıldırım’ın, MHP lideri Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmede, teklifte yer alan 3 maddede revizyona gidilmesi kararı verildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER