SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,34%
DOLAR
5,3354
-0,22%
EURO
6,0966
0,42%
ALTIN
209,38
0,38%

TCMB’nin faiz kararını ABD’li yatırım bankaları değerlendirdi

TCMB’nin faiz kararını ABD’li yatırım bankaları değerlendirdi
Bu haber 21 Ekim 2016 - 8:26 'de eklendi ve 324 kez görüntülendi.

ABD’li yatırım bankaları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimini pas geçmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Bankalar, kararı ‘TCMB’nin yıl sonuna kadar faizi indirmeyecek’ şeklinde yorumladı.

TCMB Para Politikası Kurulu, dün gerçekleştirdiği toplantıda yedi aydır faiz kararına peş peşe uyguladığı indirimlerden sonra Ekim ayı faiz kararında değişikliğe gitmeme kararı almıştı. ABD’li yatırım bankaları TCMB’nin kararıyla ilgili yaptığı yorumda yıl sonuna kadar faiz indirimine gidilmeyeceği görüşünde birleşti.

Çekirdek enflasyonun 2016 yılının son çeyreğinde yüzde 7’y ve 2017’nin ilk 3 ayında yüzde 6.5’e düşeceğini düşündüklerini değerlendiren Goldman Sachs yatırım bankası, görüşlerinde şu ifadelere yer verdi: “Ancak bu büyük ölçüde TL’nin daha fazla değer kaybetmemesine bağlı. Bu görüşümüzün TCMB tarafından da paylaşıldığı görülüyor. Bu nedenle TCMB’nin yıl sonuna kadar faizi indirmeyeceği görüşümüzü devam ettiriyoruz”

abd-yatirim1

Citi’den yapılan yorumda ise Merkez Bankası’nın bu kararının Türk Lirası’nın zayıf performansından kaynaklandığını öne sürdü.

Cari faiz değişim oranının aşağı yönlü riskler için yeterli tampon sunmadığı ve bu nedenle politika hataları için çok az alan kaldığı görüşünü devam ettirdikleri yorumunda bulunan Citi, şu değerlendirmede bulundu: “Bu durum Türkiye’nin büyük dış finansman ihtilacı ile bir araya geldiğinde, bize liranın kırılgan olmaya devam ettiğini işaret ediyor. Bunun sonucu olarak biz, TCMB’nin yılın geri kalanında daha fazla gevşetmeye gitmesinin muhtemel olmadığına inanıyor. Ancak Türk Lirası toparlanır ise TCMB’nin gevşetme yönünde eğilim gösterme olasılığı var”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER