SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%

Teknoloji Bakanı’ndan sanayicilere müjde

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayicinin mali yükünü azalttıklarını söyledi.

Teknoloji Bakanı’ndan sanayicilere müjde
Bu haber 23 Mayıs 2017 - 17:52 'de eklendi ve 129 kez görüntülendi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayicinin mali yükünü azalttıklarını söyledi.

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na ilişkin bilgilendirme toplantısında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Tasarıyla üretime hazır sanayi alanları oluşturuyoruz, sanayicinin mali yüklerini azaltıyoruz ve OSB’lerin kuruluş sürelerini kısaltıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kkanun tasarısıyla, üretime hazır sanayi alanları oluşturulacağını, sanayicinin mali yüklerinin azaltılacağını ve OSB’lerin kuruluş sürelerinin kısaltılacağını aktaran Bakan Faruk Özlü, sanayi sektöründen gelen şikayetleri değerlendirdiklerini dile getirdi.

Özlü, “Bu değerlendirmeden sonra ilgili bakanlıklarla görüştük. Gelen görüş ve talepleri düzenledik. Ardından tekrar bu konuları sanayicilerle değerlendirdik ve Bakanlar Kurulunda da görüştükten sonra Meclis’e sevk ettik” ifadelerini kullandı.

MODERN SANAYİ SİTELERİ KURULACAK

Paketin getirdiği yeni düzenlemeleri sıralayan Özlü, “Islah OSB uygulamalarını hayata geçiriyoruz, tüm projelere kredi ve kredi faiz desteği veriyoruz. Bunun yanı sıra modern sanayi siteleri kuracağız” şeklinde konuştu.

Yazılımcıların sanayi kapsamına alındığını, yüksek parsel fiyatlarına düzenleme getirildiğini, OSB, endüstri bölgeleri ve sanayi siteleri kurulumunu kolaylaştırdıklarını belirten Özlü, “OSB’lerdeki boş parselleri geri alıyoruz. Özel şahısların istemeleri halinde, özel endüstri bölgeleri kurma imkanı getiriyoruz” diyerek sözlerine devam eden Bakan Özlü, “Sanayi sitelerine taşınma kolaylığı getiriyoruz. Temel bilimlerin mezunlarına teknoparklarda istihdam teşviği getiriyoruz. OSB birikimlerinin yurt dışı ihracına imkan veriyoruz” şeklinde konuştu.

Tasarıyla birlikte sanayicinin mali yükü azaldığını yineleyen Bakan Özlü, emlak vergisi, elektrikteki yüzde 2 TRT payı, hafta sonu çalışması için izin alma zorunluluğu ile damga vergisi ve harçların kaldırıldığını kaydetti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER