SON DAKİKA

BIST100
94.348
-0,43%
DOLAR
6,3206
0,10%
EURO
7,3920
0,14%
ALTIN
243,82
3,01%

TOKİ 3 bin konutu kentsel dönüşüm için ayırdı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) M. Ergün Turan, İstanbul Kayabaşı’nda 2017 Mayıs’ta bitecek olan 3 bin konutu kentsel dönüşüm için kullanacaklarını duyurdu.

TOKİ 3 bin konutu kentsel dönüşüm için ayırdı
Bu haber 26 Ocak 2017 - 9:34 'de eklendi ve 482 kez görüntülendi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) M. Ergün Turan, İstanbul Kayabaşı’nda 2017 Mayıs’ta bitecek olan 3 bin konutu kentsel dönüşüm için kullanacaklarını duyurdu.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) M. Ergün Turan, İstanbul için dev projelerini açıkladı. Ergün Turan, İstanbul Kayabaşı’nda 2017 Mayıs’ta bitmesi planlanan 3 bin konutu kentsel dönüşüm için kullanacaklarını duyurdu. İstanbul’u rahatlatmak, tıkanan alanları yapılaşmaya açmamak için çalıştıklarını belirten TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, bu bölgelerde yaşayan vatandaşa indirimli satın alma olanağı sunduklarını kaydetti.

1 MİLYARLIK 3 BİN KONUT
Ergün Turan, Kayabaşı’ndaki 3 bin konutun kentsel dönüşüm için ilçe belediyelerine tahsis edeceklerini ifade ederek geçtiğimiz haftalarda belediyelerle ortak bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti. Turan, yapılacak uygulamanın İstanbul’daki en iyi hizmetlerden biri olduğunu belirtti.

İstanbul ilçe belediyelerin projeye yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Ergün Turan, şunları söyledi: “Kayabaşı’nda hayata geçirdiğimiz konutları metrekaresi 3 bin liradan 10-15 yıllık vadelerle tahsil edeceğiz. Belediye de bu evlere kendi rızasıyla taşınmak isteyen vatandaşlara uygun fiyatlarla satacak.”

TOKİ Başkanı Ergün Turan, hayata geçirmek istedikleri dev proje ile İstanbul’daki sosyal dönüşümü hızlandırmayı hedeflediklerinin altını çizerek belediyelere tahsis edecekleri 3 bin konutun 1 milyar lira değerinde olduğunu söyledi.

Ergün Turan, “Kilometrekarede 45 bin kişinin yaşadığı ilçeler var. Bazı bölgeler kilitlenmiş durumda. Zor bir iş fakat biz başarmak istiyoruz” dedi.

500 DAİRE İSTEYEN VAR
Parti farkı gözetmeden herkesi çağırdıklarını belirten Ergün Turan, şöyle devam etti: “4-5 belediye ile görüşme halindeyiz. Bir belediye 500 daire istedi ancak bu rakam fazla. En fazla 150 daire vereceğiz. Belediyelerin kaynak sorununu bu yöntemle halletmeye çalışıyoruz.”

YIKILAN YER İMARA AÇILMAYACAK
TOKİ Başkanı Turan, yıkım karşılığında evleri tahsis edeceklerini kaydederek “İmar planında okul yeri olarak görünen alana gecekondu yapılmış. Yıkamıyorsun, vatandaş da ev yapamıyor. Bu sebeple yeni bir model oluşturduk. Planda ne olarak geçiyorsa, yeşil alansa yeşil alan, okulsa okul yapalım ama yapılaşmaya açmayalım. Biz boş alanlara ev yapıyoruz, onların çıktığı yerlere de daha fazla nüfus geliyor” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER