SON DAKİKA

BIST100
94.348
-0,43%
DOLAR
6,3163
0,03%
EURO
7,3864
0,06%
ALTIN
243,82
3,01%

Turizm sektöründe yüzü güldüren gelişmeler yaşanıyor

Türkiye'ye giriş yapan turist sayısı son 20 ayda ilk kez artış gösterdi. Ülkeye gelen turist sayısı geçen yıl ile karşılaştırıldığında giderek artıyor. Geçen yıl özellikle Rusya ile yaşanan gerginlik, darbe girişimi gibi olaylar turizm sektörünü etkilerken, bu yıl düzelen ilişkiler bir nebze de olsa sektörün canlanmasına vesile oldu.

Turizm sektöründe yüzü güldüren gelişmeler yaşanıyor
Bu haber 31 Mayıs 2017 - 9:42 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

Türkiye’ye giriş yapan turist sayısı son 20 ayda ilk kez artış gösterdi. Ülkeye gelen turist sayısı geçen yıl ile karşılaştırıldığında giderek artıyor. Geçen yıl özellikle Rusya ile yaşanan gerginlik, darbe girişimi gibi olaylar turizm sektörünü etkilerken, bu yıl düzelen ilişkiler bir nebze de olsa sektörün canlanmasına vesile oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre bu yıl, geçen yıla oranla turist sayısındaki artış dikkat çekiyor.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 18.1’LİK ARTIŞ

Bakanlığın verilerine göre ülkeye giren yabancı turist sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.1 artış gösterdi. Geçen yılın ilk çeyreğinde 1 milyon 753 bin turist ülkeye girerken, Nisan 2017’de ise Türkiye’yi 2 milyon 70 bin yabancı ziyaret etti.

RUSYA İLE İYİ İLİŞKİLER TURİST SAYISINI DA ETKİLEDİ

Bu arada verilere göre turist sayısını artıran en büyük etkense Rusya’dan gelen ziyaretçiler oldu. Geçen yıl siyasi krizlerin etkisiyle gelmeyen Rus turistler, bu yıl ise akın akın gelmeye başladı. Mayıs ayı itibariyle şimdiden geçen yıla oranla ülkeye 181 bin Rus turist daha fazla geldi. Bu sayının yaz aylarında katlanarak artması bekleniyor.

RUSYA’DAN SONRA….

Bakanlığın yayınladığı verilere göre Türkiye, Rusya’dan sonra özellikle Irak ve İsrail vatandaşlarının uğrak tatil noktası olurken, siyasi krizlere rağmen Almanya’dan gelen turist sayısında da beklenenin üzerinde bir artış gözleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER