SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7888
-0,35%
EURO
5,6226
0,34%
ALTIN
189,47
0,21%

Türk – Çin ilişkilerinde yeni dönem

Türk – Çin ilişkilerinde yeni dönem
Bu haber 18 Nisan 2017 - 9:35 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türk-Çin ilişkilerinin son dönemde ivme kazandığını ve bundan büyüm memnuniyet duyduklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Şi Cinping, Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong ve Hazine Müşteşarı Osman Çelik, bir araya geldi. Devlet Başkanı Cinping’in “Çin’in Yönetimi” adlı kitabın ilk baskısının tanıtıma ilişkin gerçekleştirilen törende konuşan Şimşek, Türk-Çin ilişkilerinin son dönemde kazandığı ivmeden büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, ikili ilişkilerin karşılıklı üst düzey ziyaretler ve istişare mekanizması ile daha da ileri taşınacağına inandığını ifadelerini kullandı.

KİTABIN TÜRKÇE’YE KAZANDIRILMASI YARARLI OLACAK

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong’un ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin pozitif gündeme yöneliminin işareti olduğunu belirten Mehmet Şimşek, kitaptaki konuları kalkınma kavramları ve politikalarından çevre konularına, milli savunmadan yolsuzlukla mücadeleye uzanan bir yelpazede anlattığını aktardı.

Mehmet Şimşek, Çin’in küresel konulara giderek artan ilgisini şekillendiren ilke ve politikaları konusunda resmi konuşmalarının ve görüşmelerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan kitabın Türkçe’ye kazandırılmasının Çin siyasi tutum ve yaklaşımlarının daha iyi anlaşılması bakımından yararlı olacağını belirtti.

ÇİN RÜYASI İLE 2023 VİZYONU BİRBİRİYLE ÖRTÜŞÜYOR

Çin Rüyası kavramı ile 2023 Vizyonu’nun birbiriyle örtüştüğü yönlerinin olduğunu aktaran Mehmet Şimşek, her iki vizyonun ortak noktasının, barış ve refah içerisinde kalkınma ve bir arada yaşama inancı olduğunu dile getirdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER