SON DAKİKA

BIST100
94.201
-0,39%
DOLAR
5,3208
0,07%
EURO
6,1068
0,23%
ALTIN
209,41
0,09%

Türk dizileri, Arap kanallarınca yoğun ilgi görüyor

Fransız kuruluş, Türk dizileri ile ilgili yaptığı araştırmada, Arap kanallarca tercih edildiklerini ve büyük reklam getirisi sağladığını ortaya koydu.

Türk dizileri, Arap kanallarınca yoğun ilgi görüyor
Bu haber 28 Nisan 2017 - 16:25 'de eklendi ve 298 kez görüntülendi.

Türk dizileri, Arap kanallarında izleyiciyi ekran başına toplarken, yaklaşık 600 milyon dolarlık reklam geliri sağladı.

Fransız İzleyici Araştırma Kuruluşu, 2016’da 75 Türk dizisinin, 40 farklı kanalda Arap izleyicileri ekran başına topladığını ve 600 milyon dolarlık reklam geliri elde ettirdiğini açıkladı.

2. TRT Uluslararası İzleme Günleri kapsamında buluşan dünyanın dört bir yanından yapımcı, ajans ve araştırma kuruluşu temsilcisi, Türk dizilerinin dünya yayıncılık sektörüne etkisini ele aldı. Fransız İzleyici Araştırma Kuruluşu IPSOS’un uzmanlarından Athanas Jama, 2008’de Türk dizilerinin Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Mena Bölgesi olarak adlandırılan diğer ülkelerin televizyonlarında yer almaya başladığını dile getirdi.

ARAP İZLEYİCİSİ, IHLAMUR ALTINDA VE GÜMÜŞ’LE TÜRK DİZİLERİNİ TANIDI

Athanas Jama, Arap izleyicinin gönlünü çelen ilk Türk dizilerinin “Ihlamurlar Altında” ve “Gümüş” olduğunu kaydeden Jama, 2013’te dizi sayısının 65’e, 2016’da ise 75’e yükseldiğini kaydetti.

EN ÇOK SUUDİ ARABİSTAN’DA TAKİP EDİLİYOR

Jama, yerel veya bölgesel 40 kanalda oynayan Türk dizileri yıllık reklam gelirinin yaklaşık 600 milyon dolar olduğunu belirterek, bu dizilerin en çok Suudi Arabistan’da izlendiğini ve piyasanın yüzde 7,8’ini oluşturduğunu kaydetti.

DİRİLİŞ ERTUĞRUL İLK SIRADA

Son dönemde ise en çok izlenen dizi ‘Diriliş Ertuğrul… Arap dünyasında bugüne kadar en çok izlenen diziler arasında Muhteşem Yüzyıl, Aşk-ı Memnu, Ihlamurlar Altında, Gümüş gibi yapımların bulunduğunu, son dönemde ise Diriliş Ertuğrul’un da izlendiğini aktaran Jama, yayıncılık sektörünün uluslararası alanda tanınan şirketlerinden The Wit’in yöneticilerinden Virginia Mouseler ise Türkiye’de çekilen dizilerin ilginç öyküler, renkli görüntüler içerdiğini, bu nedenle tüm dünyada özellikle de Arap dünyasında ilgi çektiğini söyledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER