SON DAKİKA

BIST100
92.380
-0,35%
DOLAR
5,4659
-0,25%
EURO
6,1680
-0,31%
ALTIN
211,08
-0,30%

Türk-İş’den açıklamalar

Türk-İş’den açıklamalar
Bu haber 25 Ekim 2016 - 14:24 'de eklendi ve 299 kez görüntülendi.

TÜRK-İş Genel Başkanı Ergün Atalay iş sağlığı ve güvenliği eğitim toplantısında konuşma yaparak önemli noktalara değindi. İzmir Balçova Termal Otel’de 2 gün sürecek seminerin açılış töreni yine aynı otelde gerçekleştirildi. Açılış törenine Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, İşKur İzmir İl Müdürü Kadri Kabak, SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal, Türk-İş 3. Bölge Temsilci Süleyman Yıldırım ve sendika işyeri temsilcileri ve işçiler katıldı.

Açılış konuşmasında Atalay, ”Konuyu incelediniz zaman bu net şekilde işgaldi. Bu ülkeyi yönetenlerin, meclisin, cumhurbaşkanının, kitle örgütlerinin başkanlarının bu millete can borcu var. Çünkü bu millet, dünyada hiç bir örneği olmayan şekilde bayrağına sahip çıktı. Türk-İş’ten 6 arkadaşımız rahmetli oldu, 20’ye yakın ağır yaralımız var. 15 Temmuz’dan evvel her gün taşeronu konuşuyorduk. Tüm arkadaşlarımızın kadroya geçmesi ile ilgili açıklama yapıldı. Bizim kamuda 5 ay 29 gün çalışanlarımız var. ‘Bununla ilgili çalışma yapıyoruz’ dendi. Günde 4 kişi iş cinayetine kurban gidiyor. Bedeli işçi, fakir, dar gelirli kadın çocuk ödüyor. 13 Mayıs 2014’te 301 arkadaşımız Soma’da iş cinayetine kurban gitti. 2.5 yıla yakın zaman geçti. Mahkemeye devam ediyorlar. Madenlerle ilgili olumlu gelişmeler oldu. Ama yeterli değil. O arkadaşlarımız kurban gitmeseydi bu olumlu gelişmeler olmazdı. 500’e yakın çocuk yetim kaldı. İhmallerin tamamına yakınını siz biliyorsunuz. Bizim arkadaşlarımızla ilgili de sorumluluk vardı. O dönem 4 aylık Türk-İş başkanıydım. Olay olduktan 3 saat sonra olay merkezindendim. 1 hafta sonra oradan ayrıldım. Her bayram, her yıl dönümünde somada oluyorum. Başbakan ile Çalışma Bakanı ile oraya gittik. Soma’yı unutmamamız, unutturmamız lazım. Ailemin mezarlığına gitmeden evvel Soma’ya gidiyorum, sonra Adapazarı’na annemin babamın mezarına gidiyorum. Oradaki yetimleri unutursak doğru iş yapmayız.”  cümleleriyle başladı.

Kıdem tazminatı konusu ile ilgili olarak da, ”Her gündeme geldiğinde biz açıklama yapıyoruz ve konu kapanıyor. Kıdem tazminatı bizim son kalemiz. Kızımızın çeyiz, oğlumuzun düğün parası diye ifade ediyoruz. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere devletin bize sözü var; taraflarla görüşmeden değişiklik yapılamaz. Değişik olursa bütün sendikacılar buradan ceketini alıp gitsin. 30-35 yıldır çalışan arkadaşlarımız var burada. O dönemde de konuşuluyordu, bu dönemde de konuşuluyor. Bizden önceki sendikalar buna izin vermedi biz de vermeyiz. ‘Mevcut sistemde olanlara bir şey olmasın, yeni sisteme gireceklerle ilgili bir düzenleme yapalım’ diyorlar. Biz 30 gün üzerinden kıdem tazminatı alıyoruz. Çocuklarınız, torunlarınız, kardeşlerinize 25 gün üzerinden kıdem tazminatı verme düşünceleri var. Buna izin vermeyiz. Sonuna kadar kavganın en iyisini yaparız.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER