SON DAKİKA

Türk-İş’den Asgari Ücret Talebi

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücretle ilgili olarak taleplerini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısında açıkladı.

Türk-İş’den Asgari Ücret Talebi
Bu haber 15 Aralık 2017 - 17:17 'de eklendi ve 222 kez görüntülendi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücretle ilgili olarak taleplerini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısında açıkladı. 2018 yılı için Türk-İş’in asgari ücret talebi, net bin 893 lira.

Bugün yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısı düzenlendi. Yapılan toplantıda Türk-İş asgari ücret talebini bildirdi. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden katıldığı toplantıda, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin 2018 yılı için net bin 893 lira olması konusunda taleplerini açıkladı. Ergün Atalay, taşeron konusu ile ilgili olarak da, “KİT’lerdeki çalışanların kadroya alınmasıyla ilgili sorunun büyük ölçüde çözüleceğini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Asgari ücret, bekar bir işçi için vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruşken, apartman görevlilerinde normal işçileden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 510 lira 87 kuruş olarak belirlenmiş.

Asgari Ücreti Kim Belirliyor
Asgari ücretin belirlenmesi Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılıyor. Yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere toplamda 15 kişiden oluşan komisyon, en fazla üyeye sahip olan tek konfederasyon. Konfederasyonun işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafını da TİSK temsil ediyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan toplantılara işçi ve işverenin ev sahipliğinde ayrı ayrı toplantılar düzenleniyor.  Son toplantı yine bakanlıkta gerçekleşiyor. Bakanlık tarafından belirlenen bir üyenin başkanlığında, en az 10 üyenin katılımı gerekiyor. Oy çokluğu ile karar alınıyor. Eğer oylar eşit çıkarsa, başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
porno izle