SON DAKİKA

BIST100
96.616
1,97%
DOLAR
5,8633
-0,89%
EURO
6,7773
-1,53%
ALTIN
230,48
-1,05%

Türkiye cazibe merkezleri arasında kaçıncı sırada?

Türkiye cazibe merkezleri arasında kaçıncı sırada?
Bu haber 20 Haziran 2017 - 18:13 'de eklendi ve 172 kez görüntülendi.

European House Ambrosetti Küresel Cazibe Endeksi’ni yayınladı. 144 ülkenin yer aldığı küresel cazibe endeksi listesinde Türkiye kaçıncı sırada yer aldı? İşte cevabı…

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İtalya Büyükelçiliği ve İtalyan Ticaret Ajansı ile birlikte İtalya’n düşünce kuruluşu European House Ambrosetti, hazırladıkları Küresel Cazibe Endeksi’nin tanıtımını yaptı.

Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi, Dünya Ekonomik Forumu Küresel Rekabetçilik Endeksi ve Küresel İnovasyon Endeksi gibi endekslerin eksik noktalarını gidermeyi ve objektif bir metodolojiyi hedefleyen söz konusu çalışmada Türkiye de yer aldı. Endeste Türkiye, 144 ülke arasında 45. sırada yer aldı. Turizmde lider ülkelerden İtalya ise endekste İtalya ise 14. sırada kendine yer bulabildi.

ÇIKRIKÇIOĞLU: TÜRKİYE DÜNYANIN ÖNEMLİ CAZİBE MERKEZLERİ KONUMUNDA!

Konuyla ilgil iaçıklama yapan TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, “Ülkemiz Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde 69. olurken, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi sonuçlarına göre 65. sıradaydı. Ancak, daha objektif bir metodoloji kapsamında yapılan Küresel Cazibe Endeksi ile ülkelerimizin daha güvenilir kriterlerle değerlendirildiğini gördük. İtalya ve Türkiye, dünyanın önemli cazibe merkezleri konumunda bulunuyor” ifadelerini kullandı

Mustafa Çıkrıkçıoğlu, İtalya ve Türkiye’nin gerek dış ticaret gerek yatırımlar gerekse de turizm açısından oldukça zengin iki ülke olduğunu kaydederek, “Ancak yapılan araştırmalar sonucunda sıralamalarımızın pek de iyi durumda olmadığını gördük” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER