SON DAKİKA

BIST100
89.962
-0,63%
DOLAR
5,3794
0,26%
EURO
6,1013
0,27%
ALTIN
214,90
0,54%

Türkiye enerji için anahtar ülke konumunda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nen enerji için anahtar ülke olduğunu kaydederek, bunu slogan haline getirip motto olarak belirlediklerini söyledi.

Türkiye enerji için anahtar ülke konumunda
Bu haber 10 Temmuz 2017 - 9:56 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nen enerji için anahtar ülke olduğunu kaydederek, bunu slogan haline getirip motto olarak belirlediklerini söyledi.

Dewhurst ödül törenine konuşan Berat Albayrak, 9 ay önce gerçekleştirilen 23. Dünya Enerji Kongresi’nden sonra tekrar İstanbul’da bir araya gelindiğini ve söz konusu kongrenin “petrol ve gaz endüstrisinin olimpiyatları” olarak nitelendirildiğini dile getirdi.

Albayrak, bu kongrede petrol ve gaz endüstrisine ilişkin birçok konuyu ve gelecekteki imkanları konuşmak için imkan olacağını belirterek, “Aramızda, bu endüstride çığır açmış ve tecrübeli bir profesyonel var. Kendisinin bu endüstriye katkıları anlatmakla bitmez. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u tebrik ediyorum. Burada 41,5 senelik bir çalışma hayatından bahsediyoruz” şeklinde konuştu.

15 YILDA 3 KATINA ÇIKTI

Berat Albayrak, Türkiye’nin enerji sektörüne ve yatırımlarına ilişkin, enerji sektöründe hızlı bir talep büyümesi yaşandığını ve son 15 yılda elektrikteki kurulu gücün üç katına çıktığını ifade etti. Bu dönemde ortalama yüzde 5 ekonomik büyüme kaydedildiğini ve Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ülkeleri arasında lider bir ülke haline geldiğini belirten Albayrak, “Türkiye özellikle petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyetlerini, yatırımlarını artırma hedefindedir. Akdeniz ve Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine odaklanıyoruz. Şu anda Akdeniz’de sismik arama faaliyetleri gerçekleştirmek için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Aynı faaliyetleri Karadeniz’de de gerçekleştirmek istiyoruz. Akdeniz ve Karadeniz’de arama faaliyetlerimize odaklandık. Sismik çalışmalarımıza odaklandık. Bunlara müteakip ileri arama ve sondaj faaliyeleri gerçekleştireceğiz. Böylece, arz güvenliğine katkıda bulunacağız” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER