SON DAKİKA

BIST100
98.455
1,69%
DOLAR
5,3241
-0,23%
EURO
6,0579
-0,56%
ALTIN
219,32
-1,05%

Türkiye ile Rusya’dan Suriye için olumlu adım

Türkiye ile Rusya’dan Suriye için olumlu adım
Bu haber 28 Aralık 2016 - 11:15 'de eklendi ve 247 kez görüntülendi.

Türkiye ile Rusya, yaptıkları görüşmeler neticesinde Suriye’de taraflara sunacakları genel ateşkes planı üzerinde anlaştı.

Halep’in doğu bölgesinde ilan edilen ateşkesin ülke genelinde de uygulanması için Türkiye ile Rusya, taraflara sunacakları plan üzerinde anlaşma sağladı. Plan doğrultusunda Suriye lideri Beşşar Esed rejimi ile rejim yanlısı yabancı terörist grupların muhaliflerle çatıştığı tüm bölgelerde uygulanması amaçlanıyor.

ATEŞKES GECE YARISI YÜRÜRLÜĞE GİREBİLİR

Bu arada planın kabul görmesi halinde ateşkesin gece yarısı yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Ankara ve Moskova, mutabakat çerçevesinde, ateşkesin çatışan taraflar arasında bu gece yarısı yürürlüğe girmesi için çalışacak. Bu arada ateşkeste terör örgütlerinin kapsam dışında tutulacağı bildirildi.

ASTANA’DA SİYASİ MÜZAKERE

Öte yandan söz konusu planın işe yaraması halinde rejim ve muhalifler, Türkiye ile Rusya öncülüğünde, Astana’da siyasi müzakerelerde bir araya gelecek. Türkiye ve Rusya üstlendiği sorumlulukla müzakere sürecine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 no’lu kararında öngörülen siyasi geçiş süreci çerçevesinde katkı sunmayı hedefliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER