SON DAKİKA

BIST100
98.991
0,00%
DOLAR
5,5955
0,23%
EURO
6,4457
0,32%
ALTIN
219,65
-1,95%

Türkiye’de et fiyatları neden yüksek?

Et üreticileri Türkiye'deki yüksek et fiyatlarına ilişkin görüşlerini açıkladı. Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu, konuya ilişkin yaptığı değermendirmede maliyetin yüksekliği ve verimliliğin düşüklüğünün et fiyatlarını yükselttiğini kaydetti.

Türkiye’de et fiyatları neden yüksek?
Bu haber 20 Haziran 2017 - 13:51 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

Et üreticileri Türkiye’deki yüksek et fiyatlarına ilişkin görüşlerini açıkladı. Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede maliyetin yüksekliği ve verimliliğin düşüklüğünün et fiyatlarını yükselttiğini kaydetti.

Sencer Solakoğlu, Türkiye’de yem maliyetlerinin yüksek olmasının buğday ithalatından ve toprak fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklandığını dile getirdi. Sencer Solakoğlu, “Bugün Karacabey Ovası’nda, Çukurova’da veya Söke’de bir dekar alanın fiyatı 15 bin ile 25 bin lira arasında değişiyor. Avrupa’da sulu birinci sınıf tarım arazisinin ortalama fiyatı ise bin avro. Fiyatlar üç misli iken kira fiyatı da üç misline çıkıyor. Bu da bütün fiyatları etkiliyor. Avrupa’da arpanın tonu 600, Türkiye’de bin lira. Bin liralık arpayla beslenen hayvan ile 600 liralık yemle beslenen hayvanın fiyatı farklı olacaktır” şeklinde konuştu.

TARIMSAL SİT ALANLARI GÜNDEME GELEBİLİR

Spekülasyonların tarım alanı fiyatlarını artırdığını vurgulayan Sencer Solakoğlu, “Yanından yol geçen tarım arazisinin fiyatı artıyor. Yol geçti diye benim tarlam daha mı çok verim verecek, hayır. Yer değerlendi deyip daha fazla para talep ediliyor. Bu da nihai tüketiciye yansıyor. Tarım arazileri, tarımsal sit alanı haline getirilmeli” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK UYGUN

Bu arada sektörün önde gelen yetkilileri Türkiye coğrafyasının küçükbaş hayvancılığına daha uygun olduğunu söylüyor. Yetkililer, Türkiye’de, yeşilin olduğu mevsimin bazı bölgelerde 4 aya düştüğüne işaret ederken, “Avrupa’da belli bölgelerde 8-12 ay boyunca hem yağmur alan hem toprağı verimli olan hem de sürekli bitkisi olan ve yılda 3-4 defa ürün alınabilen tarlalar var. Bizde 2 kez ürün almak bile sürpriz. Ülkemizde yem maddeleri pahalı olduğu için hayvan ve et ürünleri pahalıya geliyor” bilgisini veriyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER