SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Türkiye’den dev adım: KKKA aşısını ilk Türkiye üretecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) aşısını dünyada ilk kez Türkiye'nin üreteceğini açıkladı.

Türkiye’den dev adım: KKKA aşısını ilk Türkiye üretecek
Bu haber 02 Mayıs 2017 - 9:38 'de eklendi ve 145 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) aşısını dünyada ilk kez Türkiye’nin üreteceğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum’da AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Recep Akdağ, “Türkiye bir virüs aşısını üretebilecek duruma geldi. Başka bir firmanın lisanslı aşısını değil, orijinal bir aşıyı. Dünyanın ilk KKKA aşısını inşallah Türkiye üretmiş olacak” dedi.

KENEYLE İLGİLİ HASTALIKLARA DİKKAT

Recep Akdağ, mart ayından başlayarak nisan ve mayıs aylarında keneyle ilgili görülen hastalığın sık rastlanabileceği şehirlerde, ilçelerde ve köylerde Sağlık Bakanlığı olarak bire bir kapıları çalarak bilgilendirme yaptıklarını dile getirdi. Bu hususta hazır materyallerin ve broşürlerin olduğunu ve bunları ailelere verdiklerini belirten Bakan Akdağ, KKKA’da vatandaş açısından önemli olan hususun kontrol olduğunu vurguladı.

Mayıs, haziran, temmuz aylarında büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılan ve hastalığın yayılabildiği bölgelerde hayvanlarla temas eden ya da hayvanların bulunduğu yerlere girip çıkan herkes mutlaka akşam evine gittiğinde vücudunun bir yerine kene yapışmış mı bunun kontrolünü yapması gerektiğini anımsatan Akdağ, “Çünkü erken dönemde tespit edilir de o kene sağlık çalışanı ya da hekim tarafından yerinden çıkarılırsa virüsün bulaşma ihtimali çok azalıyor” ifadelerini kullandı.

Hastalığın aşısına yönelik çalışmaların sorulması üzerine Recep Akdağ, aşı konusu Erciyes Üniversitesi ile yürüttükleri faaliyetleri olduğunu aktararak, “Zannediyorum sekizinci yılını doldurmuş olabilir. Türk bilim insanları çok sıkı şekilde çalıştılar, bakanlık olarak biz kendilerine destek verdik. Şu anda aşı keşfedilmiş durumda. Yani Türkiye bir virüs aşısını üretebilecek duruma geldi. Başka bir firmanın lisanslı aşısını değil, orijinal bir aşıyı. Dünyanın ilk KKKA aşısını inşallah Türkiye üretmiş olacak. Biraz daha zamana ihtiyaç var. İnsanlar üzerinde de bazı araştırmaların yapılması lazım” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER