SON DAKİKA

BIST100
96.455
-1,03%
DOLAR
5,6601
0,43%
EURO
6,5219
0,81%
ALTIN
223,37
0,53%

Türkiye’den Katar ile ilgili ilk açıklama!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arap ülkelerinden 5'inin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, "Katar'la ilgili mevcut tablodan üzüntü duyduk" dedi.

Türkiye’den Katar ile ilgili ilk açıklama!
Bu haber 05 Haziran 2017 - 14:02 'de eklendi ve 170 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arap ülkelerinden 5’inin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, “Katar’la ilgili mevcut tablodan üzüntü duyduk” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile basın toplantısı düzenledi. Baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Mevlüt Çavuyoğlu, Katar’la 5 ülkenin diplomatik ilişkilerini kesmesiyle ilgili, “Mevcut tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için destek veririz” ifadelerini kullandı.

İlk olarak görüşmeye değinen Bakan Çavuşoğlu, görüşmelerde Alman milletvekillerinin İncirlik’teki askeri üssü ziyaret etme taleplerinin de ele alındığını kaydetti. Çavuşoğlu, konunun 24-25 Mayıs’ta Brüksel’de NATO Zirvesi’ndeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmesinde de gündeme geldiğini aktardı.

Brüksel’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Şansölye Merkel görüşmesinde bulundukları öneriyi anımsatan Çavuşoğlu, “Şu anda Konya NATO üssünü Alman heyetinin ziyaret etmesidir. Bununla başlamakta fayda var. Bunları da, İncirlik dahil, biz hepsini bugün değerlendirdik. Şu an itibariyle İncirlik değil, Konya’daki NATO üssünü ziyaret mümkün. Daha önce de açıklamıştık, Konya’ya ziyaretin mümkün olduğunu ben bizzat açıklamıştım” şeklinde konuştu.

KATAR MESELESİ

Çavuşoğlu, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Her şartta diyaloğun devam etmesi lazım ki var olan sorunlar barışçıl yoldan aşılsın. Mevcut tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için de elimizden gelen her türlü desteği veririz” diye konuştu.

FETÖ MENSUPLARININ İADESİ

Bu arada Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel de açıklamalarda bulundu. Bir soru üzerine Bakan Gabriel, ülkesine iltica talebinde bulunan FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesi konusunda bir çözüm bulamadıklarını aktardı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER