SON DAKİKA

BIST100
96.087
0,00%
DOLAR
6,1157
0,09%
EURO
7,0355
0,14%
ALTIN
234,19
0,33%

UNESCO’dan ‘İsrail’ kararı

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO), İsrail'in işgalci güç olarak tanımlandığı karar tasarısını kabul etti.

UNESCO’dan ‘İsrail’ kararı
Bu haber 03 Mayıs 2017 - 10:29 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO), İsrail’in işgalci güç olarak tanımlandığı karar tasarısını kabul etti.

UNESCO Genel Kurul toplantısı Paris’te gerçekleştirildi. Genel kurulda Katar, Fas, Sudan, Umman, Mısır, Cezair ve Lübnan tarafından hazırlanan “İşgal edilmiş Filistin” karar tasarısı görüşülerek oylandı.

KUDÜS’E YÖNELİK ÖNLEMLER GEÇERSİZ SAYILSIN

Tasarıda Kudüs’ün Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler için kutsal bir kent olduğunun ifade edilirkne, ‘İşgalci güç İsrail’ tarafından Kutsal şehir Kudüs’ün yapısını ve statüsünü değiştirmeye yönelik alınan her türlü önlemin, adli veya idari uygulamanın geçersiz sayılması ve iptal edilmesi isteniyor.

İNŞAAT PROJELERİ SON BULSUN

Kudüs’te uluslararası hukuka aykırı olarak üst aramayı, tünel kazmayı, eski şehir başta olmak üzere, Doğu Kudüs’te inşaat projelerini devam ettirdiği anımsatılan tasarıda İsrail’in, UNESCO ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına aykırı olarak sürdürdüğü bu uygulamalara son vermesi istenildi.

GAZZE’DE TEMSİLCİLİK TALEBİ

Tasarıda Gazze’deki ablukanın devam ettiği, okulların ve eğitim merkezlerinin inşasında sorunlarla karşılaşıldığı, bölgeye giriş ve çıkışlarda uygulanan kontrollerin devam ettiği ve bunun kabul edilemez olduğu kaydedilirken, UNESCO Genel Sekreterine konuyla ilgili bir toplantı düzenlemesi ve UNESCO’nun Gazze’deki temsilciliğinin yeniden açılması çağrısında bulunuldu.

22 ÜLKE KABUL, 23 ÇEKİMSER 10 RET OYU

Oylamada ise içlerinde Brezilya, Çin, Rusya ve İsveç’in de bulunduğu 22 ülke kabul oyu verirken, Almanya, İngiltere, İtalya, ABD ve Hollanda’nın da yer aldığı 10 ülke ret oyu kullandı. Oylamada 23 ülke de çekimser oy kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER