SON DAKİKA

Üreticiye müjde; 185 bin besilik hayvan dağıtımı başladı

Üreticiye müjde; 185 bin besilik hayvan dağıtımı başladı
Bu haber 04 Haziran 2017 - 17:13 'de eklendi ve 650 kez görüntülendi.

Et ve Süt Kurumu tarafından besilik büyükbaş hayvan talebini karşılamak için başlatılan ithalat kapsamında getirilen hayvanların dağıtımı başladı.

Sektörün talebine yönelik atılan adımda getirilen büyükbaş besilik sığırların dağıtımı sürerken, üreticiler hayvanların ırk özellikleri ve uygun fiyatından memnun oldukları dile getiriyor.

GÜNEY AFRİKA’DAN 25 BİN BESİLİK HAYVAN

Güney Afrika’dan Mersin Uluslararası Limanı’na getirilen 25 bin besilik hayvanın üreticilere teslimatı başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Et ve Süt Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Sami Cüceloğlu, üreticilerin yanında olduklarını belirterek, besicilerden alınan ilk 6 aylık talep doğrultusunda yurt dışından getirilen, Güney Amerika ve Avrupa menşeli besilik sığırların çeşitli limanlarda üreticiye teslim edildiğini söyledi.

Et ve Süt Kurumu aracılığıyla besicilerin ilk 6 ay için yaptığı başvurulardan 95 bin besilik sığırın teslimatı gerçekleştirildiğini aktaran Sami Cüceloğlu, “Haziran ayı içerisinde de 90 bin hayvanın daha teslimatını yapacağız. Temmuz ayında ise bu rakam 95 bin olacak. Bu şekilde talep edilen miktarın hepsini karşılamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Hayvan sevkiyatlarının hızlı bir şekilde sürdüğünü aktaran Cüceloğlu, “Besilik hayvan ithalatındaki amacımız, Türkiye turizmi çok yoğun olan ve nüfusu artan bir ülke. Buna karşılık Bakanlığımızın uyguladığı politikalarla üretimimiz her geçen gün artırılmakta ancak bazı dönemlerde ihtiyacın yükselmesinden dolayı ihtiyaçlar ortaya çıkmakta. Şu an Türkiye’nin kırmızı et tüketimi 1 milyon 300 bin ton ancak üretimimiz 1 milyon 150 bin ton olarak gerçekleşmekte. Bu aradaki 150 bin tonu da kasaplık olarak almaktansa besilik hayvan ithal ederek katma değerinin ülkemizde kalması amaçlanmakta. Üreticilerimiz besilik hayvan fiyatlarının uygun olmasından ve ayrıca hayvanların sağlıkları ile ırk özellikleri yönünden son derece memnun” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER