SON DAKİKA

Üreticiye süper teşvik geliyor

Üreticiye süper teşvik geliyor! Bakan Bülent Tüfenkci, üreticiye lojistik destek ve depolama konusunda müjdeli haber geldi.

Üreticiye süper teşvik geliyor
Bu haber 06 Mart 2017 - 9:16 'de eklendi ve 249 kez görüntülendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sebze ve meyve ticaretinde 17 ili kapsayacak olan lojistik altyapının geliştirilmesine yönelik üreticiye süper teşvik vereceklerini bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarladan gelen ürünün pazarda fahiş fiyatlardan satılmasının önüne geçmek için harekete geçti.

Bakan Tüfenkci, lojistiğin geliştirilmesi ve lisanslı depoculuğun yaygınlaştırılması için tedbirler alacaklarını söyledi.

Bu kapsamda söz konusu piyasadaki aracı sayısının azaltılmasına yönelik pilot uygulamanın başlatıldığını belirten Tüfenkci, uygulamada tespit edilen sorunlara ilişkin çözüm yollarının da geliştirildiğini vurguladı.

Üreticiye teşvik müjdesi geldi

Bakan Tüfenkci, lojistiğin geliştirilmesi için önemli adımlar atıldığına dikkati çekerek soğutma üniteleri, soğuk hava depoları, kurutma, temi̇zleme, ayıklama, paketleme üniteleri ve bunlara ilişkin makine ve ekipman alımlarına teşvik uygulanabileceğini aktardı.

250 bin ile 2 milyon arasında

Tüfenkci, “Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Isparta, İzmi̇r, Karaman, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir ve Samsun olmak üzere 17 ildeki yatırımların teşvik kapsamına alınmasını planlıyoruz. Ayrıca, 250 bin lira ile 2 milyon lira arasında değişen teşvikler kapsamında, yatırımların azami yüzde 75’i karşılanacak.” diye konuştu.

Tüfenkci, teşviklerin bunlarla sınırlı kalmadığını anlatarak, “Üreti̇ci̇ örgütleri̇ne i̇lave teşvikler de vereceğiz. Altyapı desteğine ek olarak uygun ve yeterli̇ personel istihdamına yönelik teşviklerle de üreticilerimizin yanında yer alacağız.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Tüfenkci, sebze meyvede zayi̇at oranının yüzde 10’a düşürülmesiyle ekonomiye 15 mi̇lyar lira kazandırılabileceğine işaret etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER