SON DAKİKA

BIST100
92.708
1,11%
DOLAR
5,3094
-1,37%
EURO
6,0481
-1,30%
ALTIN
209,70
-0,87%

Uygun maliyetli doğalgaz tedariki birkaç yıl içinde başlıyor

Uygun maliyetli doğalgaz tedariki birkaç yıl içinde başlıyor
Bu haber 25 Ocak 2017 - 16:09 'de eklendi ve 381 kez görüntülendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, birkaç yıl içinde çok daha uygun maliyetli doğalgaz tedarikine başlayacaklarını söyledi.

Türkiye olarak İran aleyhine açılan uluslararası tahkim davasını kazanması sonrasında sürecin nasıl işleyeceği yönünde açıklama yapan Bakan Berat Albayrak, “Birkaç yıl içerisinde inşallah çok daha uygun maliyetli gaz tedarikini sağlayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika turunda yer alan Bakan Albayrak, gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’a açılan dava ile ilgili tahkim sürecinin 4 yıldan uzun süredir devam ettiği bilgisini verdi.

Geçen yıl tahkimin karar aşamasının 2016 başı itibarıyla nihayete erdiği, tarafların anlaşması noktasında en kısa sürede karar verileceği yönünde açıklamalar yaptıklarını anlatan Berat Albayrak, “Bu kararın açıklanması yıl sonunu bulsa da biz gerekli iyileştirmeler noktasında indirimimizi hatta bu konuyla ilişkilendirerek geçen eylül sonu itibarıyla açıkladık. Geçen yıl kasım ayında tahkimin iki tarafın da kesin ve son kararı olması noktasında değerlendirmelerde bulundu. Tahkim iki tarafın kesin ve son kararı olması noktasında yüzde 13,3’lük indirim dedi. Tabii bu geriye dönük mahsuplaşma çerçevesindeki rakamın ortaya çıktığı bir durum. İran’ın ödeyeceği geçen yıllar için yaklaşık 1,9 milyar dolardan yüksek bir meblağı, önümüzdeki dönemde gaz fiyatında mahsuplaşma yoluyla alacağız. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde inşallah çok daha uygun maliyetli gaz tedarikini Türkiye’ye sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Berat Albayrak, kararın sevindirici olduğunun altını çizerek, “Türkiye ilk defa bu büyüklükte bir tahkim davasında bu meblağda tazminatı kazanmış oldu. Bizim için önümüzdeki dönemde diğer gaz konusunda yürüttüğümüz, tahkimleri de aynı ciddiyetle takip etmemiz noktasında güzel bir örnek oluşturuyor. Bu, Türkiye için önemli bir kazanç, kazanım” şeklinde konuştu.

Devam eden farklı tahkim davalarından da uygun fiyatla gaz tedarikini sağlayacak sonuçlar çıkmasını beklediklerini aktaran Bakan, “Biliyorsunuz Rusya davası var, diğer davalarımız var. Bunları bu çerçevede bu dikkatle devam ettiriyoruz” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER