SON DAKİKA

BIST100
96.455
-1,03%
DOLAR
5,6507
-0,01%
EURO
6,5153
-0,03%
ALTIN
223,24
0,47%

Uzun vadeli alacakların sermaye sorunu çözülüyor mu?

Yü-Ce Tıbbi Gereçler Şirket Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Balçık, uzun vadeli alacakların sermaye sorununu çözdüklerini söyledi.

Uzun vadeli alacakların sermaye sorunu çözülüyor mu?
Bu haber 08 Mayıs 2017 - 16:59 'de eklendi ve 189 kez görüntülendi.

Yü-Ce Tıbbi Gereçler Şirket Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Balçık, uzun vadeli alacakların sermaye sorununu çözdüklerini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yü-Ce Tıbbi Gereçler Şirket Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Balçık, “Son yıllarda özellikle üniversite hastaneleri ödemelerinin 2 hatta 3 yıla uzaması bankaların bu alacakları teminat olarak kabul etmemeleri sektörümüzü ciddi sıkıntıya sokmuştu KGF desteği ile bu sıkıntımızı gidermiş olduk” ifadelerini kullandı.

250 ÇALIŞANIMIZLA ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNUYORUZ

Gelecek ay yeni üretim tesislerinin ilk bölümünü devreye almaya hazırlanan Yü-Ce Tıbbi Gereçler’in, üretim tesislerinden ikisi Şanlıurfa’da biri de Çerkezköy OSB’de faaliyet gösteriyor. Yeni üretim tesisi yatırımıyla üretimlerini arttırmayı hedefleyen Yü-Ce Tıbbi Gereçler Şirket Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Balçık, “Tesislerimiz Bakanlığın yetkilendirdiği AB’nin onaylı kuruluşlarının denetiminde olup dünya kalitesinde üretim yapmaktadır. 250 çalışanımız ile ülkemizin ekonomisine katkı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİLİKÇİ ÜRÜNLERİ ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Cengiz Balçık, firmalarının 2015 yılında dünyanın bir çok yerinde sağlık tesisi yatırımı olan Abraaj’a yüzde 28’lik bir hisse satarak ortaklık yaptığını belirterek, “Firmamız dünyanın en büyük yatırımcılarından biri olan Abraaj’ın güvenini kazanarak ülkemizin Güneydoğusu’na yatırım yapmasını sağlamıştır” diye konuştu. Abraaj’ın Türkiye’de ürettikleri cerrahi iplik, spanç ve diğer ürünlerini yatırımlarında kullandırdığını belirten Balçık, “Yurtdışında yatırım yerine ülkemizdeki üretimin artması için var gücümüzle teknolojik, yenilikçi ürünleri üretmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Balçık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda özellikle üniversite hastaneleri ödemelerinin 2 hatta 3 yıla uzaması bankaların bu alacakları teminat olarak kabul etmemeleri sektörümüzü ciddi sıkıntıya sokmuştu Kredi Garanti Fonu (KGF) desteği ile bu sıkıntımızı gidermiş olduk” dedi. KGF desteğinin tüm firmalar için son derece önemli olduğunu aktaran Balçık, “Devletimizin KGF ile firmalara ticaret, üretim yapıyorsan yatırımını, ticaretini geliştirmek istiyorsan ben sana kefilim demesi ve bu kadar kapsamlı olması Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Firmam ve KOBİ’ler adına emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum”

BANKALARA ÇAĞRI

Bu arada Balçık, krediyi işinde kullanıp iyi planlama yapabilen firmalara KGF desteklerini önerdiğini kaydederek, “Burada en büyük görev bankalara düşmekte. Firmaların tüm bilgileri bankaların elinde olup firmanın ihtiyacı kadar teklifte bulunmaları gerekiyor. Bankalar bu durumu fırsata çevirip firmaların ihtiyacı dışında kredi kullandırmaları firmaların mali yapılarını bozabilir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan bankaların yüklü krediler vermeleri sonucu sermaye yeterliliklerini sağlamak için mevduatın da yüksek faiz vermekte olduğunu da söyleyen Balçık, “Bu durumda KGF kullanan veya gerekli teminat vererek kredi kullanan firmaların kredi faizlerinin yükselmesine sebep olmuştur. KGF öncesi yıllık 12 – 15 aralığındaki faiz oranı 15-18 oranına yükselmiştir. Bu durumda birim maliyetlerimizi yükseltmiştir” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER