SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%

Vatandaşa fatura müjdesi; faturalar hafifleyecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji sektörüne yapılayacak yatırımlarla vatandaşın cebine yansıyan faturayı düşürmek için iyileştirmelerin ötesine gideceklerini söyledi.

Vatandaşa fatura müjdesi; faturalar hafifleyecek
Bu haber 26 Mayıs 2017 - 16:16 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji sektörüne yapılayacak yatırımlarla vatandaşın cebine yansıyan faturayı düşürmek için iyileştirmelerin ötesine gideceklerini söyledi.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 10. Sektör Toplantısı’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ELDER’in en önemli destekçilerinden birisi olduğunu ve Türkiye’nin geleceği için daha fazla sorumluluk alarak her zaman en iyi hizmeti vermesini beklediklerini dile getirdi.

KONUTTA EN UCUZ İKİNCİ ÜLKE

Enerji maaliyetlerini sadece dağıtım ve perakende alanındaki çalışmalarla değil üretim alanındaki adımlarla da düşürdüklerini ve Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kıyasla konutta en ucuz ikinci, sanayi de de en ucuz üçüncü ülke olduğunu kaydeden Berat Albayrak, bu maliyetlerin, 28 AB ülkesi noktasında bakıldığında yüzde 60 daha ucuz olduğunu vurguladı.

Berat Albayrak, “2002’de ortalama bir hanenin yıllık elektrik tutarının asgari ücret içindeki payı yüzde 20,1 iken, 2016 ‘da bu rakam yüzde 6,3’e düşmüş durumda. Bu alanda olumlu ve pozitif bir gelişme ortaya koyduğumuzun en somut örneği. Son 15 yılda laf yerine hizmet ve icraat ürettik. Vatandaşımızın hakettiği hizmeti için çalışmalarımızı çok yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Giderek liberalleşen sektörde, altyapıda standartların sürekli yükseldiği bir yapıya doğru ilerliyoruz. 2016- 2020 yıllarında altyapı iyileştirmesi için özel sektör eliyle 18 milyar lira, kamu eliyle 12 milyar lira olmak üzere 30 milyar liradan fazla yatırım yapıyoruz. Mevcut hatlarımız, altyapımız yeterli değil. Enerji talep artışında dünyada Çin’den sonra ikinci, OECD ülkeleri arasında birinci olan Türkiye’den bahsediyoruz. Son 1 yılda enerji altyapısında büyük değişimler yaşadık. Doğalgazın elektrik üretimindeki payını yüzde 10 azaltarak, ithal gazın dış ticaret üzerindeki baskısını daha da azaltmak için çok çalışıyoruz. Yerli kaynaklardan elektrik üretiminde yüzde 49 ile rekor yaşandı” ifadelerini kullandı.

YENİLEBİLİR ENERJİ GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR

Son 10 yılda enerjide 75 milyar dolardan fazla yatırım gerçekleştirildiğini ve elektrik kurulu gücünün 80 bin megavata ulaştığını kaydeden Berat Albayrak, “Gelecek 10 yıl içinde asgari 50 bin megavatlık yatırımla sektörü büyütmeye devam edeceğiz. Bu dönemde güneş ve rüzgarda ilk olarak 5’er bin megavat, sonrasında 10’ar bin megavat ilave kapasiteyi sisteme kazandırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Albayrak, bu yatırımları yaparken yerli üretim ve Ar-Ge’yi temel alan ve Türkiye’yi bu alanda bir üs yapacak anlayışla hareket ettiklerini kaydederek, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinin başarılı bir şekilde tamamlandığını, 27 Temmuz’da son tekliflerin alınacağı rüzgar YEKA ihalesi için ise dünyanın önde gelen şirketleriyle görüşme ve toplantıların devam ettiğini belirtti.

İstihdam ve Ar-Ge ile yatırımlar sürerken, cari açığın düşürülmesine ve Türkiye’nin ihracatına da katkı yapmayı hedeflediklerini söyleyen Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı: “Vatandaşımızın cebine yansıyan faturayı düşürmek için, inşallah bu iyileştirmelerin daha da ötesine gideceğiz. Yerli kömürün yeni nesil, doğa dostu ve ileri teknolojiye sahip santrallerin kazandırılması için gerekli altyapıyı hazırladık. Şu anda dünyadaki en ileri çevreci kriterlerle bu yatırımları yapacağız. Türkiye’de bir iş yapıyorsak en iyisini en çevrecisini ve doğru olanını yapmak zorundayız. Milletimizin hayır duasını almayan, teveccühünü kazanmayan hiçbir yatırımın başarıya ulaşmayacağını düşünüyoruz. Kaynaklarımız yüksek teknolojiyle milletimizin hizmetine sunulacak”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER