SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Vatandaşı sevindirecek haber! Ekonomik veriler iyiye gidiyor…

Ülke ekonomisine yönelik açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım müjdeyi verdi. Başbakan Yıldırım, ekonomik göstergelerin iyiye gittiğini belirterek, "Yarınımız bugünümüzden daha iyi olacak" dedi.

Vatandaşı sevindirecek haber! Ekonomik veriler iyiye gidiyor…
Bu haber 06 Haziran 2017 - 9:54 'de eklendi ve 132 kez görüntülendi.

Ülke ekonomisine yönelik açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım müjdeyi verdi. Başbakan Yıldırım, ekonomik göstergelerin iyiye gittiğini belirterek, “Yarınımız bugünümüzden daha iyi olacak” dedi.

ATO Congresium’da düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti’nin 3 Kasım 2002’de, siyaset ve ekonomi alanında çok derin krizlerin yaşandığı, adeta Türkiye’nin dibe vurduğu bir durumda görevi milletten aldığını, bu kutlu yolculukta 3 Kasım 2002’den itibaren AK Parti Meclis gruplarını oluşturan milletvekillerinin gayretleriyle Türkiye’nin sıkıntılarını geride bıraktığını dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, AK Parti kadrolarının Türkiye’ye birlik ve beraberlik ruhunu aşıladığını kaydederek, “Sizler, Türkiye’nin aklını birleştirdiniz, ülkenin aklı ve vicdanı oldunuz. Ülkemizi karanlıklardan aydınlığa taşıyan büyük değişimin mimarları sizler oldunuz. Son 15 yılda AK Parti hükümetleri olarak Meclis çatısı altında Türkiye’nin geleceği adına çok ama çok önemli kararlara imza attık. Bazen sabahlara kadar süren yasama faaliyetleriyle sessiz devrimleri gerçekleştiren AK Parti grubunun mensuplarısınız. Türkiye gelişti, güçlendi ve milletimizin beklediği hizmetlerle buluştu. Bütün bu dönüşümlerde, gelişmeden her birimizin alın teri, akıl teri var. Allah sizlerden razı olsun. Anayasa değişikliklerinden refomlarla, yasalara… Vesayet zincirlerini kırmış bütün temel kanunlarda sizlerin emeği var. Siyasetten ekonomiye, sağlıktan eğitime, ulaşıma birçok alanda Türkiye’nin katettiği bu ilerlemelerde her birinizin büyük emeği var. AK Parti grubunun mensubu olarak sizler Türk demokrasi tarihine mührünüzü vurdunuz. Demokrasimizi, hak ve özgürlükler temelinde daha da ileriye taşıyacağız, işimiz henüz bitmedi. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin, milletimizin beklediği hedefleri gerçekleştirmek için aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YENİ SİSTEMLE SÜREKLİ İSTİKRAR VAR

Yeni sistemle darbeler, vesayet üreten, Türkiye’nin yol almasını engelleyen bir sistemin ortadan kaldırıldığını dile getiren Yıldırım, doğrudan milletin yetki verdiği bir sistemin getirildiğini ifade etti. Başbakan, şöyle konuştu: “Seçim oldu, ‘Hangi parti kazandı, kim hükümet kuracak’ diye bir şey yok. Sandıkta millet ülkeyi kim yönetecek ona karar veriyor. Beş yıl boyunca yetkiyi veriyor. Vesayetçiler avucunu yalıyor, ondan sonra kimseye iş yok. Sürekli istikrar var. Bir kere seçti vatandaş, beş yıl sonra yine gidecek sandığa tekrar seçecek. Dolayısıyla öngörü, gelecek vizyonunu gerçekleştirme, istikrar, güven var. Bu sistemle Türkiye’nin bölünme riski tamamen ortadan kalktı. Çünkü bu sisteme göre yüzde 50 artı bir oy almayan hiç kimse iktidar olamıyor. Yüzde 50 artı bir oy almak da Türkiye’nin her köşesinde destek almakla mümkün. Belirli bölgelerden oy alarak iktidar olma şansı yok. Yani o kampanya dönemindeki iddiaların aksine bu sistemle üniter yapı daha da güçleniyor. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkesi tamamen geçerli hale geliyor. Zaten şimdi tüzüğümüze de bunu koyduk, tüzüğümüzde de en son değişiklikle bu dört temel ilkeyi partimizin programına dahil ettik”

YENİ SİSTEMLE KRİZLER SON BULACAK

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yönetim krizlerinin de son bulacağını aktaran Yıldırım, “Kriz olabilir, olur ki meclis farklı bir kompozisyonda cumhurbaşkanı farklı bir irade. Kriz ihtimali var mı? Var ama krizden asgari etkilenecek düzenlemeler yapıldı. İcranın ihtiyacı olan bütün imkanlar, yetkiler verildi. Bu da yetmez yasamaya ve yürütmeye aynı güç verildi. Diyelim ki bir kriz oldu, yürütmede seçim kartı var, yasamanın da seçim kartı var. Dolayısıyla krizlerde sistemin kilitlenmesin değil, uzlaşmanın önünü açıyor. Sitem tamamen Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre kurgulanmış ve yıllardan beri yaşadığımız sorunları ortadan kaldıracak bir anlayışa göre planlanmıştır. Getirdiğimiz bu değişiklikle öngördüğümüz Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bir başka ülkeden kopya edilmiş bir sistem değildir. O başka ülkelerde iyi çalışan yönler alınmış, çalışmayan yönleriyle de biz kendi değerlerimizle, tecrübelerimizle değişiklik yaparak bu sistemi getirdik. İnşallah bu sistem 3 Kasım 2019’da yapılacak meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle tamamen yürürlüğe girmiş olacak. Bunun üç maddesi yürürlüğe girdi. Birincisi Cumhurbaşkanı’mızın partiyle ilişiğinin kurulmasıydı. Bu tamamlandı, Cumhurbaşkanı’mız önce üye olduğu sonra büyük kongremizde genel başkanımız oldu. İkinci madde Hakimler ve Savcılar Kuruluydu, yeniden yapılandırıldı. Bu da bitti. Seçimleri de yapıldı, bu çarşamba günü görevlerine başlayacaklar. Bir üçüncü konu da askeri yüksek mahkemelerin kaldırılması. Bunların kapatılma işlemleri de devam ediyor” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER