SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Vergi borcu olanlar dikkat; Son tarih 31 Mayıs!

Vergi borcu yapılandırmasından faydalanmak için son başvuru tarihi 31 Mayıs. İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayraktar, bu tarih geldiğinde ödeme yapılmadığı takdirde borçlunun bu kanundan faydalanma şansının kalmayacağını duyurdu.

Vergi borcu olanlar dikkat; Son tarih 31 Mayıs!
Bu haber 24 Mayıs 2017 - 14:30 'de eklendi ve 177 kez görüntülendi.

Vergi borcu yapılandırmasından faydalanmak için son başvuru tarihi 31 Mayıs. İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayraktar, bu tarih geldiğinde ödeme yapılmadığı takdirde borçlunun bu kanundan faydalanma şansının kalmayacağını duyurdu.

Türk Vergi Sisteminde Vergilendirme İlkeleri ve Beklentiler Semineri’nde açıklamalarda bulunan İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayraktar, bugün Türkiye bütçesinin yüzde 85’inden fazlasının vergilerle finanse edildiğini dile getirdi.

Kamu harcamaları ne kadar çok vergilerle finanse edilirse ve mali disiplin ne kadar sağlam olursa ülke ekonomisivernin de o kadar sağlam bir temele oturduğunu kaydeden Bekir Bayraktar, “Bazen insanlar mümkün olduğu kadar vergiden kaçınmaya çalışıyor ama bütçe sağlam kaynaklarla finanse edilmediğinde hep duvara tosladık. Krizler geldi, enflasyon arttı, faizler yükseldi. Daha sonrasında o vergi ödemeyenler de bu sıkıntıların hepsini diğerleriyle beraber yaşadı” ifadelerini kullandı.

HERKES ÖDEME GÜCÜNE GÖRE…

Bütçeyi sağlam kaynaklar olan vergilerle finanse ederek geleceğe güvenle devam edileceğini aktaran Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: “2000’li yıllarda kriz yaşadığımızda vergi gelirlerimizin belki yüzde 85’ini faiz ödemeye harcıyorduk. Bu şekilde sağlıklı bir bütçe politikası uygulamak mümkün olmuyor. Vergiyi alalım, bütçeyi sağlam kaynaklarla finanse edelim de vergi de ‘istedim, aldım’ mantığında konulmuyor. Belli ilkeler dahilinde alındığında daha anlamlı olmuyor. Öncelikle adil bir vergileme rejimi olsun. Herkes ödeme gücüne göre, kazandığıyla orantılı bir şekilde vergisini ödesin. Hem idari yönden hem ödeyen yönünden anlaşılabilir olsun. Hem uluslararası hem de Türkiye’deki rekabetin önünde bir engel olmasın. Kişiler arasında haksız rekabete sebebiyet vermesin. Bu tip ilkelerle vergileri koyduğumuz zaman hem vergi toplayanlar olarak daha rahat ederiz hem de ödeyen mükellefler bu prensipler dahilinde vergi ödediğini düşünürse vergiye uyumları artar”

SON BAŞVURU TARİHİNE DİKKAT

Bu arada Bekir Bayraktar, bugünlerde en çok vakit harcadıkları konunun Yeniden Yapılandırma Kanunu olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Ekim 2016’da bunların başvuruları gerçekleştirildi. Vergi borcu yapılandırmasında ilk taksit ödemesi Kasım 2016, ikinci taksit ise Ocak 2017’ydi. Ancak kanunda belli bir düzenleneme getirilmişti. İlk 2 taksit ödenmediğinde bu yapılandırmadan mükelleflerin yararlanma şansı kalmıyor. Bu 2 taksitle alakalı son ödeme tarihi de 31 Mayıs olarak belirlendi. Yani bu ayın sonu ödeme için son tarih. Eğer bu tarih geldiğinde de ödeme yapılmazsa kişinin kanundan faydalanma şansı kalmıyor. Mutlaka mükelleflerin kendi şartlarını zorlayarak bu kanundan faydalanmasını istiyoruz”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER