SON DAKİKA

BIST100
94.348
0,00%
DOLAR
6,3302
0,25%
EURO
7,3998
0,25%
ALTIN
243,82
3,01%

Vergi borcu olanlara yeni imkan

Vergi borcu olanlara yeni imkan
Bu haber 17 Kasım 2016 - 14:57 'de eklendi ve 296 kez görüntülendi.

“Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” Meclis’ten geçti.

“Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanuna” geçici madde eklendi.

Yeni kanuna göre; “Alacakların yeniden yapılandırılmasında vergi incelemesi ve tarhiyat aşamasında bulunanlardan, gerek 30 günlük yasal süre içinde başvuruda bulunmayan gerekse ödeme sürelerini karıştıran mükelleflere, kanunun yürürlüğe girdiği ayın sonuna kadar yeniden başvuruda bulunabilme imkanı” getirilmiş oldu.

Bazı alacakların yeniden yapılandırılması için yapılan başvurular üzerine ilk taksit, ihbarnamenin tebliğini izleyen ayda itibaren ödenmesi gerekiyor.

Ağbal, 200 bin kişiyi uyardı
Maliye Bakanı Naci Ağbal da, vergi incelemesi olan 200 bin mükellefi “Size ek süre verdik. 30 Kasım’a kadar başvurun bu yapılandırmadan siz de yararlanın” sözleriyle uyardı. Ek sürenin sadece hakkında vergi incelemesi olanlar için geçerli olduğunu kaydeden Bakan Ağbal, diğer tüm borçlar için yeniden yapılandırma başvurusunun 25 Kasım’da ilk taksidi ödeme süresinin ise 30 Kasım’da olduğunu açıkladı

MOTORLU TAŞITLARDAN ALINAN ÖTV’DE DEĞİŞİKLİK

Kanunlaşan tasarıda ayrıca: “Araç vergilendirilmesinde sistem değişiyor. Yasa, Özel Tüketim Vergisi Kanununda da değişiklik öngörüyor. Özel Tüketim Vergisi Kanununda, (II) sayılı listedeki mallar için belirlenen oranları bir katına kadar artırmaya, sıfıra kadar indirmeye, bu sınırlar içinde kalmak şartıyla 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan mallar için özel tüketim vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye; uygulanmakta olan oranları EURO normlarını sağlayan katalitik konvertör sistemi ile teçhiz edilmiş taşıtlarda yarısına kadar indirmeye, kanunî oranına kadar çıkarmaya Bakanlar Kuruluna yetki veriliyor..”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER