SON DAKİKA

BIST100
92.349
0,72%
DOLAR
5,3369
-0,86%
EURO
6,0814
-0,76%
ALTIN
210,27
-0,60%

Vergi ve prim borçları olanlara müjde

Başta özel sektör olmak üzere, vatandaşların vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu

Vergi ve prim borçları olanlara müjde
Bu haber 19 Nisan 2017 - 16:40 'de eklendi ve 369 kez görüntülendi.

Başta özel sektör olmak üzere, vatandaşların vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu. Maliye ile Gümrük ve Ticaret bakanlıkları, SGK, il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerine olan borçlar yapılandırılıyor.

TBMM Başkanlığına sunulan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Tasarısı, 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamına giren alacak türleri ve alacaklı idareler esas alınarak, bu idarelerin 31 Mart 2017 tarihine kadar olan kesinleşmiş alacaklarını kapsıyor.

KİMLER FAYDALANABİLECEK

Tasarı, daha önceki yapılandırma kapsamında başvuru yapamamış borçlulara da yeni bir imkan tanırken, yapılandırmadan yararlanan ve ve taksit ödemeleri devam eden borçluların, yapılandırılan borçları kapsam dışında tutuyor.

HANGİ BORÇLAR

Tasarıyla, 31 Mart 2017 tarihi dikkate alınarak, belirlenen ve vergiler, gümrük vergileri, vergi cezaları, bazı idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi feri alacaklar da yapılandırma kapsamına alınıyor.

SON BAŞVURU 30 HAZİRAN

Bu arada tasarıya göre faydalanacak borçluların, 30 Haziran 2017 tarihi sonuna kadar ilgili idareye başvuruda bulunmaları gerekiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na, il özel idarelerine ve belediyelere bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini 31 Temmuz 2017 tarihine kadar, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini 31 Ağustos 2017 tarihine kadar, diğer taksitlerin ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte ödenmesi gerekiyor.

YÜZDE 50 İNDİRİM

Öte yandan kanun hükümlerine göre hesaplanan tutarlar peşin veya taksitler halinde ödenebilecek. Hesaplanan tutarların tamamının ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin olarak ödenmesi halinde, bu tutarlara bu kanunun yayımı tarihinden ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmayacak ve feri alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarlar üzerinden ayrıca yüzde 50 indirim yapılacak.

18 TAKSİT

Borçlar taksitle ödenebilecek. Hesaplanan tutarların taksitle ödenmek istenmesi halinde, borçluların başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birini tercih etmeleri gerekecek. Tercih edilen taksit süresinden daha uzun bir sürede ödeme yapılamayacak.

Bu kanun kapsamında ödenmesi gereken tutarlar; il özel idareleri ve bunlara bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlar ile Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Futbol Federasyonu ve özerk spor federasyonlarına tescil edilmiş olan ve Türkiye’de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüplerince ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödenebilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER