SON DAKİKA

BIST100
95.681
0,99%
DOLAR
5,8974
-0,32%
EURO
6,8380
-0,65%
ALTIN
231,23
-0,73%

Wikipedia açıldı mı? Bakan Ahmet Arslan’dan açıklama

Geçtiğimiz hafta Türkiye'de yasaklanan Wikipedia için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'dan açıklama geldi. Wikipedia açıldı mı? Ahmet Arslan, mahkeme kararını işaret etti.

Wikipedia açıldı mı? Bakan Ahmet Arslan’dan açıklama
Bu haber 24 Mayıs 2017 - 16:44 'de eklendi ve 655 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de yasaklanan Wikipedia için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan açıklama geldi. Wikipedia açıldı mı? Ahmet Arslan, mahkeme kararını işaret etti.

Dünyanın en büyük online kütüphanesi Wikipedia, geçtiğimiz hafta mahkeme kararıyla Türkiye’de engellenmişti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Wikipedia ile ilgili yaşanan sorunun detaylarını açıkladı.

Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, şunları söyledi: “Wikipedia’nın doğal yapısında var, herkes oraya bilgi aktarıyor. Bilgiyi aktarırken kişinin aktardığı bilginin doğru mu, yanlış mı olduğunu görme şansınız yok. Aktardıktan sonra görme şansınız var. Biz BTK marifetiyle bu bilginin yanlış olduğunu, ülkemiz adına kötü ithamlar içerdiğini ve kaldırılması gerektiğini birçok kereler konuştuk. Bu içeriği kaldırmadılar. Kaldırmadıkları zaman da bunun ülkemiz adına bir karalama kampanyasına dönüştüğünü ve ülkemize zarar verdiğini vurguladık. Buna rağmen kaldırmayınca da mahkeme bu yönde bir karar aldı, biz de kararı uyguladık. Mahkeme kararlarını herkes uygulamak zorunda. Uyguladıkları gün gereğini yaparız. Yine istiyoruz ki bu tip uygulamalarda çok daha hızlı kararlar alabilmek ve gereğini yapabilmek adına Türkiye’de bir temsilcilik açsınlar, her şirket gibi kanunlara uygun olarak burada görevlerini yapsınlar, biz de onları burada muhatap alalım. Mahkeme kararlarını uygulamazlarsa bu böyle devam eder. Kaldı ki mahkeme kararını uygulayıp yarın yine yanlış bilgi olur ve onu da kaldırmazlarsa yine gereğini yapmak zorundayız.”

WİKİPEDİA NASIL AÇILIR?

Wikipedia için henüz herhangi bir gelişme olmayacak gibi görünüyor. Söz konusu sitenin açılması için gerekli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sitenin Türkiye adına kötü ithamları içeren yazıları kaldırması durumunda erişime açılıp açılmayacağına yine mahkeme karar verecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER