SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7915
-0,30%
EURO
5,6377
0,61%
ALTIN
189,57
0,27%

Wikipedia itirazı reddedildi

Wikipedia sitesinin bağlı bulunduğu Wikimedia adlı vakfın itirazı, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından değerlendirildi.

Wikipedia itirazı reddedildi
Bu haber 05 Mayıs 2017 - 14:13 'de eklendi ve 149 kez görüntülendi.

Wikipedia sitesinin bağlı bulunduğu Wikimedia adlı vakfın itirazı, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından değerlendirildi. İfadWikipedia itirazı reddedildie özgürlüğünün engellendiği” gerekçesiyle Wikipedia’ya erişim engellenmesi kararına yönelik itiraz, mahkemece reddedildi.

SUÇ İŞLENMESİNİN ÖNLENMESİ İÇİN GEREKLİ YAPTIRIMLAR….

Söz konusu kararda erişimin engellenmesine yapılan itirazların, ifade özgürlüğüne aykırılık noktasında toplandığı hatırlatılarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilgili maddelerinde, ifade özgürlüğünün, suç işlenmesinin önlenmesi için gerekli yaptırımlara tabi tutulabileceğinin öngörüldüğü kaydedildi.

Kararda ayrıca, “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un, ilgili maddesinde de ihlalin önlenemediği durumlarda, internet sitesinin tümüne yönelik erişim engeli kararı verilebileceğinin hüküm altına alındığı belirtilen kararda, “Hakimliğimizce ‘ifade özgürlüğü’ demokratik hukuk devletinin en temel haklarından biri olarak kabul edilmektedir. Ancak belirtilen yasal metinlerden de anlaşılacağı gibi ‘ifade özgürlüğü’ mutlak haklardan değildir, şartların oluşması ve ölçülülüğün gerektirdiği durumlarda ifade özgürlüğü kısıtlanabilir” ifadelerine yer verildi.

AVRUPA KONSEYİ GENEL SEKRETERLİĞİ’NE BİLDİRİLDİ

Karara ilişkin açıklamada Türkiye Cumhuriyeti devletince, 20 Temmuz 2016’da, tüm ülke genelinde “olağanüstü hal” ilan edildiği, aynı saatlerde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 15. maddesi gereğince sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerini geçici olarak askıya aldığının da Avrupa Konseyi Genel Sekreterliğine bildirildiği hatırlatıldı. AİHS’in 15/2. maddesi ile sözleşmenin hangi hükümlerinin askıya alınamayacağının hükme bağlandığı ifade edilen kararda, 10. maddede düzenlenen ifade özgürlüğünün bunlardan biri olmadığının altı çizildi.

ÜLKE İÇERİSİNDE SAYGINLIK VE İTİBARINI ZEDELEYECEK…

Karara ilişkin değerlendirmede, şöyle denildi: “Hakimliğimiz tarafından verilen itiraza konu kararda, www.wikipedia.org adlı internet sitesinde yer alan iki ayrı URL adresinde bulunan ve talebe konu edilen içeriklerde, ‘Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Suriye’de yaşanan iç savaşı başlatanlardan olduğu, terör örgütlerini desteklediği, silah yardımında bulunduğu’ gibi uluslararası platformda ve ülke içerisinde saygınlık ve itibarını zedeleyecek, terörü destekleyen bir devlet olduğu izlenimi verecek derecede haksız nitelikte saldırının bulunduğu anlaşılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti devleti Başbakanlığınca, Bilişim Teknolojileri Kurumuna başvurulmuş, ancak talebe konu URL adreslerinin şifreli olması nedeniyle teknik olarak erişimin engellenmesi mümkün bulunmadığından, internet sitesinin tamamına yönelik erişimin engellenmesi kararı verilmiş, hakimliğimizce de bu karar yerinde bulunduğundan onaylanmıştır. Verilen kararda, internet sitesine tümden erişimin engellenmesinin geçici olduğu, belirtilen iki URL adresine www.wikipedia.org yetkilileri tarafından erişim engelinin konulması halinde kaldırılması gerektiği vurgulanmıştır. Açıklanan nedenlerle hakimliğimiz kararında düzeltilecek bir husus bulunmadığından, itirazın reddine karar verilmiştir”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER