SON DAKİKA

BIST100
92.121
0,35%
DOLAR
5,3701
0,33%
EURO
6,0907
0,38%
ALTIN
214,32
0,14%

Wikipedia şu an için açılmayacak

BTK tarafından yapılan açıklamada, bazı sayfaların kaldırılmaması durumunda Wikipedia'nın erişime açılmasının mümkün olmayacağı bildirildi.

Wikipedia şu an için açılmayacak
Bu haber 03 Mayıs 2017 - 14:37 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan açıklamada, bazı sayfaların kaldırılmaması durumunda Wikipedia’nın erişime açılmasının mümkün olmayacağı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, “Wikipedia tarafından bazı sayfaların kaldırılması maalesef gerçekleştirilmedi. Türkiye bir hukuk devleti, bu kararlar uygulanmadan Wikipedia’nın açılması mümkün değildir” dedi.

FATİH SAYAN TÜRKİYE BİLİŞİM ZİRVESİ’NDE KONUŞTU

Başkan Ömer Fatih Sayan, sitenin bazı sayfalarıyla ilgili hukuki süreçlerin tamamlandığını fakat verilen kararlara karşın bunların kaldırılmadığını anımsatarak, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu vurguladı.

Sayan, “Bu konuda söylenecekleri mahkemeler tarafından söylüyoruz. Bu kararlar uygulanmadan Wikipedia’nın açılması mümkün değildir” şeklinde konuştu.

BİRKAÇ SAYFA İÇİN KAPANMASINA ÜZÜLDÜM

Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı olarak birkaç sayfa için söz konusu sitenin kapanmasına üzüldüğünü de belirterek, Türkiye’nin bilgi medeniyeti olduğunu kaydederek, “‘Öğrenen, öğreten ya da onlara hizmet eden olun’ düsturuyla hareket ederiz. Bunu bilmeyen ve bulunduğu yerdeki kurallara uyma konusunda ağır davranan site yöneticilerine, Siteye bakıp bizi tanımalarının iyi olacağını bildirmek isterim. Her branşta olduğu gibi milletimiz bilginin inceliklerinde derinleşmiş ve buna bilmenin başka bir boyutu olan irfan adını vermiştir. Bu noktada bilgiyi işlemiş, kıyaslamış, faydalısını tercih etmiş milletimiz her olayı Anadolu irfanı dediğimiz bakış açısıyla değerlendirir, yüzeysel olarak bakmaz. Olayın detaylarını bilmeden verilen mesajlar bizim tarafımızdan bu irfanla değerlendirmiştir” şeklinde konuştu.

Sitenin bilgi verdiği kadar o bilgileri teyit de etmesi gerektiğini savunarak, “Benim çağrım Wikipedia’nın kapanmasına sebep olan problemleri halletmesi, bu noktada gerekirse sistemin rehabilite edilmesidir. Bu anlamda yıllardır söylediğimiz, internette yalan haberle uluslararası mücadele konusunda son dönemde yaşanan gelişmeleri önemsiyoruz. Hatta bu eksikliği Wikipedia yöneticilerinin de görerek ‘wikitribune’ isimli inisiyatifi başlatmalarını olumlu buluyoruz. Yalan haberle mücadele hepimizin faydasına bir durumdur” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER