SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,34%
DOLAR
5,3442
-0,06%
EURO
6,0996
0,47%
ALTIN
209,94
0,65%

Yapılanmanın detayları belli oldu

Yapılanmanın detayları belli oldu
Bu haber 30 Ocak 2017 - 11:43 'de eklendi ve 329 kez görüntülendi.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanuna eklenen geçici ikinci maddenin uygulanmasına dair usul ve esaslar de belli oldu.

Tebliğe göre yapılandırma için başvuruda bulunan ancak ödemelerini süresinde ödemeyerek kanun hükümlerini ihlal eden borçlular, ödeme yapmaları gereken tarihten 27 Ocak 2017 tarihine kadar geçen süre için hesaplanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeme yapabilecek.

ERKEN ÖDEME…

Yine tebliğe göre senelik gelir veya kurumlar vergisi, katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi için başvuruda bulunan borçluların açıklanan vergi çeşitlerinden, taksit ödeme zamanında beyan üzerine ilk taksit ödeme süresinin başlangıç tarihinden mükellefçe seçilen son taksit ödeme süresinin sonuna kadar, erken ödeme halinde borcun tamamen ödendiği tarihe kadar, tahakkuk edenleri vadesinde ödemeleri gerekecek.

CARİ DÖNEM ÖDEME ŞARTINI İHLAL EDENLER…

27 Ocak 2017’ye kadar cari dönem ödeme şartını ihlal eden mükellefler cari dönem yükümlülüklerini Mayıs 2017 sonuna kadar yerine getirecek ya da çok zor durumda olmaları sebebiyle bu yükümlülüklerini yerine getiremediklerini tecil başvuruları ile belirtecek.

TAKSİTTE SÜRELERİN UZATILMASI

6736 Sayılı kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren dörder ay uzatılabilecek.

Taksitlerin ödeme süreleri tahsil dairelerince kendiliğinden uzatılacağından, borçlulardan ayrıca yazılı başvurusu ise aranmayacak. Uzayan ödeme süreleri için herhangi bir zam, faiz uygulanmayacak ve tercih edilen taksit süresine ilişkin katsayıda herhangi bir değişiklik de yapılmayacak. Taksitlerden ilk ikisinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, taksitlerin geç ödeme zammıyla birlikte son taksiti izleyen ayın sonuna kadar da ödenmemesi halinde kanun hükümlerinden yararlanma hakkı ise kaybedilecek.

Yine kanun gereğince ödenmesi gereken taksitlerden ilk ikisinin süresinde ve tam olarak ödenmesi kanundan yararlanma hakkının devamı için zorunlu olduğundan, taksitli ödeme seçeneğini tercih eden borçluların 31 Mayıs’a kadar ilk iki taksiti tam olarak ödemeleri gerekecek.

PEŞİN ÖDEMELERDE İNDİRİM

Bu arada borçluların peşin veya taksitli ödeme tercihine bakılmaksızın, yapılandırılan tutarların tamamını bu yılın mayıs ayı sonuna kadar ödemeleri halinde Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50 indirim uygulanacak.

Öte yandan taksitli ödeme seçeneğinin tercih edilmesi sebebiyle hesaplanan katsayı tutarları, alacağın tamamının ödenmesi halinde tahsil edilmeyecek, tahsil edilmiş olan tutarlar ile bu tutarlar üzerinden hesaplanarak tahsil edilmiş geç ödeme zamları red ve iade edilecek.

ÖDEME SEÇENEKLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI

Peşin ödeme seçeneğini tercih ettiği halde öngörülen süre ve şekilde ödeme yapmayarak kanundan yararlanma hakkını kaybeden borçlular da, talep etmeleri halinde yapılandırılan borçlarını taksitler halinde ödeme imkanından faydalanabilecek. Peşin ödeme seçeneği tercih edildiği tarihte, taksitli ödeme seçeneğine göre ödenmesi gereken ilk taksitin ödeme süresine göre oluşacak taksit ödeme süreleri esas alınacak. Bunun için borçluların ilgili vergi dairelerine başvuruda bulunmaları gerekecek. Söz konusu borçluların taksit sayısını değiştirerek artırmaları mümkün olmayacak.

Daha önce peşin ödemelerini indirim uygulanmaksızın ödeyenlere, 31 Aralık 2017 tarihine kadar yazılı olarak talep etmeleri durumunda, fazla ödenen tutarlar, ilgili mevzuat hükümlerine göre iade edilecek.

Borçlular, yenilenen ödeme planlarını ise www.gib.gov.tr’den takip edebilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER